Hlavní navigace

Srovnání placených on-line videoték na českém trhu

14. 1. 2016
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Shaik Moinuddin, podle licence: Public domain
Netflix je tady, a i když v hodně omezené podobě, jde o fakt, který se nedá opomenout. Podívejme se proto, jak si stojí v porovnání s ostatními VOD službami dostupnými v České republice.

Služby VOD, neboli video na vyžádání (Video On Demand), jsou jednoduše řečeno on-line videopůjčovnou. Buď v klasickém slova smyslu, nebo okořeněná nejrůznějšími televizními stanicemi, případně obohacená o specialitky, které jinde nejsou dostupné. Jako například 360Tunebox a Fast&Fun, které nabízí Filmbox Live, nebo O2 Sport u O2 TV. Každý se zkrátka snaží nalákat klientelu, jak to jen jde.

Potřebný hardware pro sledování placeného streamovaného videa je dnes různorodý, a i když by se možná zdálo, že vše je dnes už odpoutané od firemních platforem (typicky programových balíčků a firemních sítí), není tomu tak. Ze sedmi srovnávaných platforem jsou dvě určitým způsobem vázány na odběr „něčeho“. U ostatních si ale už užijete otevřeného prostředí, a sledovat je tak můžete bez jakýchkoli prvotních podmínek. Sledovat je ale můžete i na cestách, protože se buď nabízejí nějaké „Go“ verze, nebo si jednoduše do mobilu stáhnete stejnojmennou aplikaci, což platí například u Voyo.

Zmiňované dvě služby, vázané na nákup programových balíčků nebo firemní síť (HBO a UPC Horizon), mají taktéž své „cestovní“ verze, tedy HBO Go a UPC Horizon Go. Užijete si tak nejen doma, ale i přes Wi-Fi či LTE, na počítači i na mobilu a často už také na chytrém televizoru nebo nějaké té „chytré krabičce“, kterou si ale někdy můžete dokoupit i pro stacionární domácí sledování (O2 TV). O tohle ale v tomto článku nejde. Jde o placené filmové on-line videotéky jako takové a jde rovněž o rozdíly mezi nimi, a to nejen cenové.

PSALI JSME: Jsme nejpoužívanější VOD službou v Česku, tvrdí HBO GO. Ne, jsme to my, říká Voyo

Placená videotéka bude ViaPlay, hledáme vhodný termín spuštění.

Ten základní se přímo nabízí. Na jedné straně tak u nás stojí HBO a Netflix s vlastní tvorbou, na druhé zbylé služby VOD. Další, u nás ale zatím nepůsobící služba, Amazon Prime Instant Video, rovněž vstoupila na trh s vlastními pořady, jako je například hodně zajímavý seriál The Man in the High Castle, který se nedávno dočkal schválení natáčení druhé řady.

A protože jste možná s nástupem Netflixu začali uvažovat nad tím, že byste si nějakou tu VOD službu pořídili, udělejme si krátkou charakteristiku placených videoték, doplněnou poznámkami vycházejícími ze zkušeností z dlouhodobého (Filmbox Live, Horizon Go, Voyo) nebo krátkodobého (HBO Go) používání. V případě HBO Go, a na to musím upozornit, jde o přístup zdarma, který mi zaslal jeden z vás (ještě jednou díky!), ale který by měl být plnohodnotný (nepozoroval jsem žádná omezení).

S Banaxi, O2 TV a Netflixem pak nemám zkušenosti naprosto žádné, takže tady to bude bez poznámek, i když s Banaxi a O2 TV je spolupráce už rozjednána.

Banaxi Go: utajená platba za pět set pořadů

Čistá videotéka u nás známá díky „Banaxi pro Tesco“, což je ale akce, která už skončila. Rozčlenění nabídkového menu vidíte v galerii, přičemž Banaxi nabízí samostatnou větev pro pořady v HD. K dispozici by však podle webu služby měly být i pořady ve 4K (viz tvrzení na webu Banaxi, že Obsah Banaxi je nabízen v SD, HD, 3D a UHD). V menu ale tyto pořady vidět nejsou.

Na druhou stranu, potřebný přístup ke službě nemám, a je tedy možné, že se nabídka pořadů po přihlášení změní. Bližší informace se ale sehnat nepodařilo. V nabídce videotéky jsem našel pouze balíček dětský (Dingy Banaxi Kids, 49 Kč/400 pořadů) a Banaxi Go (99 Kč/500 pořadů). Cenu se ovšem dozvíte až v nápovědě.

Zkušenosti z provozu: žádné

PSALI JSME: On-line videopůjčovna Banaxi láká na své produkty vánočním dárkem

Filmbox Live: včetně 4K, ale občas skončím v jiné databázi…

Kombinace klasické služby VOD s vlastními speciálními kanály jako Filmbox Arthouse či 360Tunebox. Rozčlenění nabídky menu vidíte v galerii, trochu chybí volba „Sledovali jste naposledy“. Jinak tuto službu pravidelně zkouším na spoustě zařízení a občas narážím na jediný problém – dostanu například s lokalizovaným českým televizorem widget, do kterého se sice přihlásím, ale nic nepřehraji, protože zjevně skončím v nějaké jiné databázi, která mě sice přihlásí, ale nedovolí nic přehrát.

Filmbox disponuje i 4K částí, kterou jsem krátce zkoušel s televizorem LG (pro ně je dosud exkluzivně k dispozici), a to na rychlé lince UPC, 120 Mb/s. Dojmy byly na jednu stranu velice pozitivní, na druhou jsem byl občas zklamán z úrovně pořadů do 4K pouze převedených někde ve studiu.

Zkušenosti z provozu (dlouhodobé): S výjimkou výše uvedeného se služba chová velice dobře, dostupnost serverů je na vysoké úrovni, nabídka je solidně podána, i když rezervy jsou především u „rozkoukaného“ videa, kde chybí možnost navázat.

PSALI JSME: Videotéka Filmbox Live v novém kabátě pro chytré televizory

HBO Go: dojmy zatím pozitivní, ale je pouze pro někoho

Známá kabelová stanice u nás klasickou otevřenou stacionární VOD službu Now zatím nenabízí. HBO Go je takříkajíc na cesty, i když ji můžete pustit třeba i na počítači, jak bývá zvykem. V každém případě je služba vázána na to, abyste byli klientem HBO u některého z poskytovatelů signálu. Není tedy otevřená, i když je tu ke zhlédnutí nějaký ten pořad zdarma.

Cena HBO Go je závislá na balíčku HBO u konkrétního poskytovatele signálu, HBO Go je pak jako dodatek a například u UPC ho nyní dostane zdarma.

Zkušenosti z provozu (krátkodobé): po týdnu poměrně intenzivního používání jsem nadšen. Stabilita byla vysoká, rozložení obsahu v rámci videotéky natolik solidní, že by se tu mnozí mohli přiučit, a i obrazová kvalita byla na překvapivě slušné úrovni. Nebo jsem měl štěstí…

PSALI JSME: Končí HBO Go „zdarma“, kdy přijde HBO Now, není jisté

Netflix: bez lokalizace a House of Cards

Světoznámá služba, která právě vyrazila po planetě, zjevně nechtěla zaspat expanzi všech možných konkurenčních VOD, a proto se rozhodla v místech, kde nemá lokalizované prostředí, nabídnout alespoň základní provoz. Tedy filmy v původním znění, případně s titulky, a za příplatek i rozlišení Ultra HD (4K), které nabízí mj. i ve své mateřské zemi, tedy v USA.

Slova „bez lokalizace“ v případě českého trhu znamenají do češtiny nepřevedené, tedy nedabované, pořady a znamenají také nelokalizované prostředí videotéky, o čemž se můžete přesvědčit v galerii. Kdy dojde k „překlopení“, a zda vůbec, nebylo oznámeno. A proč je bez seriálu, který Netflix proslavil? Na „House of Cards“ má u nás práva ČT.

Zkušenosti z provozu: žádné

PSALI JSME: Netflix: jak se zaregistrovat a co očekávat

O2 TV/ O2 TV Air: kompletní služba, nyní už i otevřeně dostupná

Kombinace videotéky a televizních kanálů, včetně poslední dobou propagovaného vlastního O2 TV Sport. Nabídka videotéky je dělána co nejjednodušeji a pravověrné určitě nepotěší například sdružená sekce „Horor a sci-fi“. Nechybí ale „Novinky“ a dobře se zdá být udělána (alespoň podle toho, co se zobrazuje nepřihlášenému uživateli) i část půjčených či už prohlédnutých filmů. K dispozici je rovněž položka „TV program a nahrávání“.

O2 TV je v podobě O2 TV Air dostupná i těm, kteří nemají nebo nechtějí přípojku od O2. K dispozici je mj. i v podobě aplikace pro mobil.

Zkušenosti z provozu: žádné

PSALI JSME: O2TV bude dostupná i na konkurenčních sítích

UPC Horizon/Horizon Go: stále vázané na „kabel“

Obě služby jsou vázané na kabelovou síť UPC, takže pokud chcete verzi na cesty Horizon Go, musíte mít jeden z programových balíčků UPC, z nichž nejlevnější je Horizon Klasik+. Pak podle doplatku 25 nebo 99 Kč dostanete buď jen streamované živě šířené TV stanice, nebo i přístup do videotéky My Prime. Služba se tak chová proměnlivě podle toho, jakou částku za ni hodláte zaplatit.

Zkušenosti z provozu (krátkodobé/dlouhodobé): UPC Horizon jsem s boxem HD DVR Mediabox na lince UPC zkoušel krátkodobě a vadila mi především pomalost části operací set-top boxu (stav k srpnu 2015). Některé možnosti byly ovšem až unikátní, jako např. nahrávání až čtyř pořadů současně. Aplikaci Horizon Go zkouším dlouhodobě na všech možných platformách a ta je na tom výrazně lépe. Služba je stabilní a chová se – včetně videotéky My Prime – solidně, což platí např. i o ukládání naposledy sledovaných pořadů do k tomu určené sekce. Občasné problémy se správným zařazením obsahu jsou ale vidět i zde.

PSALI JSME: Multimediální platforma Horizon od UPC se rozšířila o pořady Primy

Voyo: nyní už solidní, stabilní a prozkoušené

Kombinace videotéky a televizních kanálů, která nabízí některé pořady – oproti TV vysílání – s předstihem. Za poplatek dostanete přístup do prakticky celé videotéky s výjimkou nabídky „Extra tituly“. Ty se platí zvlášť, momentálně po 50 Kč. Členění nabídky menu je bohaté, ale přehledné a nechybí tu ani sekce Děti a Nightlife. Menu se však liší v závislosti od platformy a např. Nightlife v aplikaci pro mobil chybí, nebo se alespoň mně nezobrazuje.

KL22 hlasovani

Zkušenosti z provozu (dlouhodobé): Poslední dobou (cca rok, rok a půl) na všech mnou zkoušených platformách, s výjimkou Android TV, stabilní a výborně se chovající služba, kterou najdete i na mnoha Smart TV. Své widgety pro Voyo oživily i malé značky jako například GoGEN či Hyundai.

PSALI JSME: Nova přichází s podporou streamovacího zařízení Chromecast pro portál Voyo

Používáte, nebo hodláte letos začít používat, nějakou placenou službu VOD?