Hlavní navigace

GIBS: Ochranka pro Lipovskou nebyla protiprávní, věrohodnost jsme nezkoumali

Sdílet

Filip Rožánek 12. 5. 2021

Generální inspekce bezpečnostních sborů uzavřela své zkoumání krátkodobé ochrany členky Rady ČT Hany Lipovské. „Prošetřením věci jsme došli k závěru, že v rámci přidělování krátkodobé ochrany a při její samotné realizaci nedošlo k protiprávnímu jednání ze strany policie,“ uvedla tisková mluvčí Ivana Nguyenová.

Televizní radní se v doprovodu dvou policistů v civilu objevila na dubnovém zasedání. Podle informací publikovaných týdeníkem Respekt se den před jednáním Rady ČT dostavila na policii, kde sdělila, že má obavu o svůj život, neboť se chystá zveřejnit závažné skutečnosti. Než policie vyhodnotila, zda je nebezpečí reálné, poskytla Haně Lipovské krátkodobou fyzickou ochranu.

„Policie, pokud získá informace o tom, že by mohlo dojít k ohrožení zdraví nebo integrity konkrétní osoby, musí konat tak, aby zamezila případnému hrozícímu nebezpečí, a to bezodkladně. Tedy ještě předtím, než je možno obdržené informace věrohodně ověřit v případě hrozícího nebezpečí z prodlení,“ vysvětlila Nguyenová.

Vyšetřování tedy bylo odloženo. „Věrohodnost tvrzení osoby (v této konkrétní situaci), které byla poskytována krátkodobá ochrana, nebyla nikterak ze strany GIBS prošetřována, neboť se jedná o osobu, která nespadá do věcné příslušnosti GIBS,“ dodala mluvčí policejní inspekce.

Našli jste v článku chybu?