Hlavní navigace

Google sníží svou provizi z transakcí v aplikacích v Google Play na polovinu

Sdílet

David Slížek 16. 3. 2021
Google Play Autor: Google

Místo 30 % jen 15 %. Tak se má od 1. července 2021 změnit poplatek (service fee), který si Google účtuje vývojářům u všech transakcí v aplikacích v Google Play. Platit to bude pro všechny vývojáře aplikací.

Nižší poplatek má jediné omezení: bude se týkat prvního 1 milionu dolarů, které vývojář přes Google Play utrží. Podle Googlu se má snížení i tak dotknout 99 % autorů aplikací v Google Play.

Google následuje obdobný krok Applu, který loni v listopadu oznámil, že sníží svůj poplatek v App Store z 30 na 15 % všem vývojářům, jejichž tržby nepřesáhnou 1 milion dolarů za rok. Apple čelí dvěma šetřením Evropské komise a jedno z nich se týká právě také provize, kterou musí vývojáři aplikací platit.

Kvůli provizím z transakcí v aplikacích se s Applem i Googlem soudí společnost Epic Games, stojící za populární hrou Fortnite. Apple i Google hru vyhodily ze svých obchodů s aplikacemi poté, co se firma snažila obejít nutnost odvádět platformám 30% poplatek ze všech transakcí. Epic Games poté podala žalobu a antimonopolní stížnost na Apple a nedávno i žalobu na Google.

Apple i Google poplatky brání tím, že vývojáři mohou aplikační obchody a další nástroje pro vývoj aplikací používat zdarma a provize slouží k tomu, aby obě firmy mohly své ekosystémy udržovat.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.