Hlavní navigace

ICT podniky ČEZu v tržbách dosáhly na miliardy, pokračuje transformace IT

9. 9. 2019

Sdílet

Elektrárna Tušimice Autor: Wikimedia Commons

Společnost Telco Pro Services, která zajišťuje telekomunikační aktivity pro firmy v rámci polostátního ČEZu, podle nové výroční zprávy v roce 2018 dosáhla na tržby ve výši 653 milionů korun oproti předchozím 587 milionům. Čistý zisk meziročně narostl o milion na 26 milionů korun, zisk EBITDA pak činil 171 milionů, o pět milionů korun méně než v roce 2017.

Telco Pro Services se vedle dodávek pro ČEZ snaží zlepšovat podnikání na volném trhu. Z něj v loňském roce přišly tržby 105 milionů korun, přičemž v předchozím roce to bylo 84 milionů.

„V průběhu roku jsme dokončili instalaci vysokorychlostní sítě založené na technologii DWDM v regionech východočeském, severočeském, severomoravském a západočeském. Tím vznikla nová přípojná místa s kapacitou 10/100 Gb vytvářející prostor pro nabídku žádaných vysokorychlostních transportních služeb pro zákazníky na velkoobchodním trhu. Rozvoj telekomunikačních systémů za účelem růstu prodeje telekomunikačních služeb je i pro další roky jednou ze strategických priorit společnosti,“ popisuje společnost.

V rámci ČEZ pak byla nejvýznamnějším projektem obnova optické sítě propojující datová centra (společně s ČEZ ICT Services). Rozjela se rovněž obnova telekomunikační sítě sloužící k přenosu dat dispečerského řízení distribuční soustavy. Dále se rozjela stavba nových optických tras, který připojují důležité transformační stanice. To má vytvořit základ pro Smart Grids.

ČEZ ICT Services rozjíždí datové centrum v elektrárně Tušimice, kde konsoliduje infrastrukturu z Plzně a Prahy. Zakázku na dodávku IT vybavení pro toto datacentrum vyhrála společnost Huawei. Číňané stejně tak dostali na starost rozšíření optické DWDM sítě v rámci datacenter ČEZu.

Podnik ČEZ ICT Services, který v rámci ČEZu zajišťuje IT služby, v roce 2018 dosáhl na tržby 2,248 miliardy korun (pokles o zhruba 200 milionů) při zisku EBITDA 639 milionů (meziročně pokles ze 755 milionů) a čistém zisku 128 milionů (pokles ze 150 milionů).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).