Hlavní navigace

Internetová ekonomika tvoří přes 4 procenta HDP, stát ale hodně zaostává

David Slížek

Český stát ve využívání internetu hrubě zaostává za soukromými firmami, vyplývá z nové studie o stavu internetové ekonomiky, kterou vydalo Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Navázalo tak na obdobnou studii vydanou před třemi lety (ovšem do velké míry podle jiné metodiky, což komplikuje případné srovnávání čísel).

Na celkovém českém HDP se podle nové studie internetová ekonomika podílí více než 4,13 % (asi 188 miliard Kč). To je víc než například zemědělství (2,27 %) nebo bankovnictví (3,77 %). Do internetové ekonomiky přitom studie zahrnuje ICT sektor, online média a reklamu a e-commerce. Největší příspěvek tvoří právě ICT, digitální média a reklama přispívají HDP 1,74 mld. korun.


Autor: SPIR

České firmy také podle studie realizovaly přes počítačové sítě asi 30 % svých tržeb a ČR je v tomto ohledu na druhém místě v EU. ICT sektor je také poměrně velkým zaměstnavatelem – pracuje v něm 2,9 % ze všech pracovníků v ČR (číslo je za rok 2015).

Podle předsedy výkonné rady SPIRu Jána Simkaniče (je také šéfem firmy Internet Info, vydavatele Lupy – pozn. redakce) aktivita soukromého sektoru vysoce přesahuje to, jak se s nástupem informačních technologií potýká stát. Tuzemský e-Government vychází z dostupných srovnání v EU velmi špatně, v nedávném indexu OSN se podle Ondřeje Filipa ze sdružení CZ.NIC umístila na úrovni Egypta. 

Státní tajemník a koordinátor digitální agendy ČR Tomáš Prouza v této souvislosti řekl, že se v poslední době daří postupovat aspoň v oblasti otevřených dat a že se čeští úředníci poprvé dočkají povinnosti posuzovat nové zákony z hlediska digitálních technologií.

Celou studii si můžete stáhnout na webu SPIRu (PDF).

Našli jste v článku chybu?