Hlavní navigace

Internetová ekonomika tvoří přes 4 procenta HDP, stát ale hodně zaostává

18. 1. 2017

Sdílet

Český stát ve využívání internetu hrubě zaostává za soukromými firmami, vyplývá z nové studie o stavu internetové ekonomiky, kterou vydalo Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Navázalo tak na obdobnou studii vydanou před třemi lety (ovšem do velké míry podle jiné metodiky, což komplikuje případné srovnávání čísel).

Na celkovém českém HDP se podle nové studie internetová ekonomika podílí více než 4,13 % (asi 188 miliard Kč). To je víc než například zemědělství (2,27 %) nebo bankovnictví (3,77 %). Do internetové ekonomiky přitom studie zahrnuje ICT sektor, online média a reklamu a e-commerce. Největší příspěvek tvoří právě ICT, digitální média a reklama přispívají HDP 1,74 mld. korun.


Autor: SPIR

České firmy také podle studie realizovaly přes počítačové sítě asi 30 % svých tržeb a ČR je v tomto ohledu na druhém místě v EU. ICT sektor je také poměrně velkým zaměstnavatelem – pracuje v něm 2,9 % ze všech pracovníků v ČR (číslo je za rok 2015).

Podle předsedy výkonné rady SPIRu Jána Simkaniče (je také šéfem firmy Internet Info, vydavatele Lupy – pozn. redakce) aktivita soukromého sektoru vysoce přesahuje to, jak se s nástupem informačních technologií potýká stát. Tuzemský e-Government vychází z dostupných srovnání v EU velmi špatně, v nedávném indexu OSN se podle Ondřeje Filipa ze sdružení CZ.NIC umístila na úrovni Egypta. 

Státní tajemník a koordinátor digitální agendy ČR Tomáš Prouza v této souvislosti řekl, že se v poslední době daří postupovat aspoň v oblasti otevřených dat a že se čeští úředníci poprvé dočkají povinnosti posuzovat nové zákony z hlediska digitálních technologií.

Celou studii si můžete stáhnout na webu SPIRu (PDF).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 1. 2017 14:09

    jan (neregistrovaný)

    Bohužel pravda.
    Úřady podléhající ministerstvu jistého kobliháře spolu nekomunikují, vyžadují opakované dokládání údajů a dokladů, které již mají. Pro jejich zaměstnance jde spíš o jakési ústavy sociální péče a struky s dotacemi pro vyvolené, placenými z našich daní.

  • 18. 1. 2017 11:46

    Martin Šoch (neregistrovaný)

    Však Babiš zasadí internetové ekonomice od března rázný úder! Zničíme podnikatele.

  • 18. 1. 2017 13:13

    Anton (neregistrovaný)

    Však český stát je úplně v ... místech ,která nechci jmenovat. Tuny úředníků a nicnedělačů akorát nakládají ostatním lidem co chtějí skutečně pracovat další a další práci. Jenom při představě, že produktivní a hodnoty vytvářející menšina živí tu bandu "průměrných" budižkničemů na úřadech, mám chuť se jít oběsit.

    Byli jste někdy v poslední době na úřadě ? Já byl před týdnem přihlásit auto. Dle úrovně zaměstnanců jsem si nebyl jist, jestli nejsem v léčebně pro mentálně retardované. Procesy naprosto šílené. Například nejprve jdete k přepážce, poté vám na přepážce paní vytiskne lístek, se kterým následně jdete o tři patra níže na pokladnu. Paní na Vás celou tu dobu čeká a fronta stojí. A od takových lidí čekáte, že budou v souladu s moderní dobou ?

    Všechny postřílet.

  • 19. 1. 2017 8:39

    Petr M (neregistrovaný)

    Jenomže ono to není jenom o tom agentovi, co je tam teď. Když jsem se stěhoval, tak jsem si s DzN taky užil svoje. To bylo ještě za toho ptáka, jak von se jmenoval, Kalous Ušatý. Tři roky chodily složenky na původní adresu prodanýho baráku i přesto, že mou adresu měli
    - Na prvním přiznání DzN na nový barák
    - V registrech jako trvalý bydliště
    - Na daních z převodu obou nemovitostí
    - Na daních z příjmů
    - Na čestným prohlášení, že bydlím tam a tam, který dostali po tom, co jsem po prvním blbým doručení složenky baba z FÚ doporučila hodit na podatelnu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).