Hlavní navigace

Írán legalizuje Bitcoin, potřebuje jej k financování importu v době nových sankcí

30. 10. 2020

Sdílet

Íránská vláda mění regulaci kryptoměn, Bitcoin se tak v zemi stává prostředkem směny, který má oporu v zákoně, podobně jako národní měny s vynuceným oběhem (fiat). Informuje o tom ve svém reportu tisková agentura Islamic Republic News Agency (IRNA).

Krok je přímou odpovědí na poslední vlnu sankcí amerického ministerstva financí vůči Iránu a upravuje legislativu tak, aby bylo možné využít nejpopulárnější kryptoměnu k financování importu do země. Američané přicházejí s novou vlnou sankcí vůči Iránu právě tento týden a země tak narychlo hledá adekvátní náhradu za dolar pro mezinárodní platby.

Tu by mohl nově představovat právě Bitcoin. Je zde ale malý háček, legální používání Bitcoinu v zemi není pro každého a týká se pouze plateb strategických za importované zboží. Íránští mineři tak nyní mohou oficiálně těžit Bitcoin za předpokladu, že jej následně smění íránské centrální bance Central Bank of Iran (CBI), která jej pak může legálně používat pro platby v mezinárodním obchodu. Bitcoiny, které mineři CBI neprodají, jsou nicméně považovány za „nelegální“. Report IRNA naznačuje, že zde budou existovat ještě další omezení, jedno z nich se například odvíjí od množství legálně odebírané elektřiny u certifikovaných těžařů.  

V zemi je také od loňského roku legální obchodování s kryptoměnami, podléhá ale velmi přísnému dohledu a je objemově omezeno.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).