Hlavní navigace

Japonská SoftBank kupuje podíl v Uberu, investuje do něj přes 7 miliard dolarů

29. 12. 2017

Sdílet

Uber - taxi - sdílená doprava Autor: Uber

V nelehkém roce plném afér a problémů si americká taxikářská služba Uber může připsat také jednu pozitivní zprávu. Konsorcium firem vedené japonskou korporací SoftBank Group se s akcionáři dohodlo na odkupu části akcií, který firmě přinese potřebné finance na provoz a rozvoj. O transakci informovala zahraniční média.

Sama SoftBank má v Uberu získat největší podíl – asi 15 %. Ostatní investoři (Dragoneer Investment Group, TPG, Tencent Holdings Ltd., Sequoia Capital) se mají podělit o další necelá tři procenta. Podíly vykoupí od některých současných akcionářů. Celý obchod se má uzavřít v průběhu ledna.

Firmy na oplátku do Uberu investují celkem skoro 9 miliard dolarů. Sama SofBank za svůj podíl zaplatí přes 7 miliard, což celý Uber ohodnocuje na asi 48 miliard dolarů. Valuace je tedy asi o 30 % nižší, než byla při posledním investičním kole (tehdy dosahovala asi 69 miliard dolarů).

Uber má za sebou opravdu nepovedený rok. Musel řešit skandál s diskriminací a sexuálním obtěžováním, po kterém z firmy odešla řada manažerů, nebo aféru s únikem dat uživatelů a řidičů, který se firma skandálně pokusila zamést pod koberec. Spory zakladatele firmy Travise Kalanicka s investory vedly až k jeho odchodu z čela firmy a v prosinci Soudní dvůr EU rozhodl, že se Uber musí v Evropě řídit stejnými pravidly jako klasičtí taxikáři.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).