První špatná zpráva zní, že se útočníci koncem roku 2016 dostali k datům 57 milionů zákazníků a řidičů dopravní firmy Uber. Je tu ale druhá, ještě mnohem horší novina: Uber se tento incident pokusil před zákazníky i regulačními úřady skrýt a nikoho o to neinformoval. Za mlčení dokonce útočníkům zaplatila 100 tisíc dolarů.
Uber teď únik potvrdil na svém blogu. „Postiženy byly účty cestujících po celém světě. Konkrétně nám unikla jména, e-mailové adresy a čísla na mobil. Naši externí forenzní experti nezjistili, že by došlo taky k úniku záznamů o poloze, čísel platebních karet, čísel bankovních účtů, čísel sociálního zabezpečení nebo dat narození,“ informuje dnes.
Nedávno jmenovaný nový ředitel Uberu Dara Khosrowshahi k tomu dodává, že za únikem stojí dva lidé, kteří v roce 2016 získali přístup k databázi uložené v cloudovém úložišti třetí strany, které Uber používá. Útočníci se tak dostali mimo jiné ke jménům a číslům řidičských průkazů asi 600 tisíc řidičů Uberu v USA. A také ke kontaktním údajům zmíněných 57 milionů uživatelů.
Jak to konkrétně proběhlo? Podle agentury Bloomberg se dva lidé dostali na soukromou stránku Uberu na GitHubu, kterou používají vývojáři Uberu (firma neupřesnila, jak k ní získali přístup, GitHub prý nicméně vylučuje, že by došlo k narušení jeho bezpečnosti).
Na GitHubu dva útočníci získali přihlašovací údaje do cloudové služby Amazonu, kterou firma používala. A v cloudu pak našli zmíněnou databázi s informacemi o uživatelích a řidičích. Podle Uberu pak měli firmě poslat e-mail, ve kterém žádali peníze. Uber se pak s nimi domluvil, že ukradená data smažou, a za to, že budou o incidentu mlčet, jim zaplatil 100 tisíc dolarů.
Mimochodem – Uber neřeší podobnou věc poprvé. V roce 2014 jeden z jeho vývojářů nechal přístupové údaje do friemního cloudu v AWS dokonce ve veřejné části GitHubu. Uberu tak unikla data řidičů, ale problém několik měsíců tajil. Později za to dostal pokutu 20 tisíc dolarů.