Hlavní navigace

Koalice diskutuje o nové sektorové dani, zasáhnout by mohla i mobilní operátory

29. 4. 2019

Sdílet

Mobilní telefony - smartphone Autor: Depositphotos

Premiér Andrej Babiš zvažuje plán, jak více zdanit mobilní operátory. Premiér to řekl České televizi. Detaily záměru na zavedení tzv. sektorové daně zatím nejsou jasné a předseda vlády o něm chce debatovat s koaličními partnery.

„Operátoři ignorují naše apely. V Evropské unii jsou země, které operátory tvrdě zdaňují,“ řekl Babiš České televizi.

V minulých měsících prohlásil za svou prioritu snížení cen mobilních služeb, zejména dat. Jak by tomu mělo případné větší zdanění operátorů přispět, zatím premiér nevysvětlil.

Babiš zatím neúspěšně jednal se zástupci operátorů a sněmovnou prošel v prvním čtení vládní návrh novely zákona o elektronických komunikacích, který má přinést rychlejší přenositelnost čísla a snížení pokut za předčasné ukončení termínových smluv. Vláda také vzala na vědomí podmínky aukce 5G kmitočtů, kterou chystá Český telekomunikační úřad (ČTÚ), a premiér odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou, která se „proslavila“ kontroverzními výroky ohledně cen mobilních dat v Česku.

Podle návrhu ČSSD by sektorovou daň měly platit také banky a pojišťovny.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 4. 2019 13:13

  KarelE

  To jako opravdu? Takže stát jim napaří extra daň a oni o to zdraří své služby. Takže tu daň nakonec stejně zaplatí zákazníci. Pochopte, že je to jako o u všech daní - pokud jsem prodejce a mám z každého prodaného kusu odvést státu 5Kč na dani, tak si holt těch 5 Kč nechám zaplatit od zákazníka. Koukněte se někdy třebas na cigarety - stát z každé prodané krabičky dostává více než 60Kč. Prodejce a výrobce cigaret si vezme svých 20Kč tak jako tak, těch 60Kč pro stát zaplatí zákazník. Každé zvýšení daně, ať už spotřební nebo DPH, vede jen na zvýšení ceny pro koncového zákazníka. To neplatí výrobce/prodejce ze svého. Příklad uvádím právě proto, že je zde do očí bijící rozpor v částce, takže snad všichni připustí, že těch 60 Kč spotřební daně neplatí výrobce cigaret z těch 6 Kč svého zisku, ale že je platí zákazník.

  Tady to bude stejné - operátor si vybere na své zisky jako dosud, plus navíc vybere peníze na sektorovou daň. Tu nebude platit ze svého, proč by to měl dělat? Nikdo to nedělá, je naivní si myslet, že by zrovna mobilní operátoři byli první, kdo s tím v ČR začne.

  Ve výsledku tedy koalice připravuje zdražení mobilních tarifů. A vy jim za to ještě budete tleskat? To jako vesele zaplatíte o 100Kč měsíčně víc jen proto, abyste měl falešný pocit jak vláda šlape mobilním operátorům po prstech? Vždyť se vám budou jen smát. A vy budete platit. Vydělá na tom jen stát, který vybere zase o něco víc na daních. Operátorům to bude jedno, protože z jejich peněz to nepůjde. A jak to vypadá, tak občan, který to bude platit, to bude ještě dělat s dobrým pocitem, jak stát bojuje se zahraničními korporacemi! To je úžasné...

 • 29. 4. 2019 11:26

  bez přezdívky

  S tim jsi mel prijit uz kdyz platili licencni poplatky a budovali site. Proste bys rekl, ze to zainvestujes a zisk si pak nechas....

 • 29. 4. 2019 10:50

  mberber6

  A to bude jenom dobře, protože není normální z obratu např. 28 miliard mít 12 miliard zisku a všechen zisk poslat mateřské firmě do zahraničí. Operátoři mají buď zlevnit služby nebo vydělané peníze reinvestovat např. do 5 G sítí a ne zisky vykrádat do zahraničí... Nejsme žádná kolonie...

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).