Hlavní navigace

Zjednodušení přenosu čísla mezi operátory prošlo prvním čtením ve sněmovně

25. 4. 2019

Sdílet

Mobilní telefony - smartphone Autor: Depositphotos

Zkrácení lhůty pro přenesení čísla od jednoho operátora k druhém na dva dny, zajištění přenosu novým operátorem, snížení sankcí za předčasné ukončení termínované smlouvy a rozšíření těchto práv i na OSVČ a mikropodniky. To jsou hlavní změny, které má přinést novela zákona o elektronických komunikacích.

Vládní návrh (sněmovní tisk 420) ve středu prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně a teď míří k projednání do garančního hospodářského výboru. Ten na vyjádření dostal zkrácenou lhůtu jeden měsíc.

Podle návrhu má mít spotřebitel právo po třech měsících ukončit termínovanou smlouvu bez jakýchkoli sankcí. Pokud ji bude chtít ukončit dříve, bude po něm operátor moci chtít maximálně jednu dvacetinu ze součtu měsíčních paušálů, které zbývají do konce smlouvy. Dnes je strop stanoven na jednu pětinu.

Spotřebitel také má mít právo na převod čísla do dvou dnů. Přechod mu navíc bude moci kompletně zajistit nový operátor.

Novela má podle představ předkladatelů pomoci zákazníkům snáze přecházet mezi operátory a zvýšit konkurenci na českém trhu. Vláda ji předložila poté, co se začaly veřejně řešit výroky ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové o důvodech vysokých cen mobilních dat v Česku. Ministryně má ke konci dubna ve funkci skončit, nahradit ji má místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 4. 2019 10:55

    peci1

    Ma pak pro operatory vubec smysl delat standardni dvoulete smlouvy? Neprejdou treba na model revolvingovych 3mesicnich smluv?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).