Hlavní navigace

Nováková končí v čele ministerstva průmyslu a obchodu, nahradit ji má Havlíček

10. 4. 2019

Sdílet

Marta Nováková - ministerstvo průmyslu a obchodu - ČT - 168 hodi

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes prezidentovi republiky navrhl dvě změny ve vládě. Ve funkci mají skončit ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Informovala o tom agentura ČTK.

Novákovou má nahradit místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. Novým ministrem dopravy se pak má stát náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimír Kremlík.

„Pan předseda vlády Andrej Babiš mě informoval o zamýšlené změně na pozici ministra průmyslu a obchodu. Respektuji toto rozhodnutí. Termín ukončení mého působení ve funkci je na dohodě pana předsedy vlády s panem prezidentem. Informovala jsem pana premiéra o rozpracovaných projektech, které jsou velmi aktuální a ve prospěch českých občanů a firem. Další komentář poskytnu po dnešním jednání na Pražském hradě,“ reagovala v tiskové zprávě Nováková.

Předseda vlády už jmenování nových kandidátů navrhl prezidentovi. Miloš Zeman má změny provést 30. dubna, po svém návratu z návštěvy Číny. S navrženými kandidáty se chce ještě předtím sejít.

Konkrétní důvody odvolání Novákové Babiš nechtěl komentovat. Ministryně se každopádně „proslavila“ kontroverzními výroky ohledně cen mobilních dat v Česku. Její úřad se pak pokoušel aféru zahladit i za cenu pochybných manipulací – viz Trik ministerstva průmyslu: na obranu Novákové používá záznam, který se nevysílal. Ministerstvo jsme na Lupě také kritizovali za to, že dosud nespustilo slibovanou informační kampaň k přechodu na DVB-T2. A Nováková sklidila kritiku také za to, že na žádost čínské strany nechala z jednání se zahraničními investory vyhodit zástupce Tchaj-wanu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu mimo jiné předkládá vládě podmínky připravované aukce 5G kmitočtů. Kabinet toto pondělí vzal na vědomí aktuální verzi, vypracovanou Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ). Regulátor má ale vládě předložit ještě i jejich definitivní variantu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).