Hlavní navigace

Nováková končí v čele ministerstva průmyslu a obchodu, nahradit ji má Havlíček

Sdílet

David Slížek 10. 4. 2019

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes prezidentovi republiky navrhl dvě změny ve vládě. Ve funkci mají skončit ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Informovala o tom agentura ČTK.

Novákovou má nahradit místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. Novým ministrem dopravy se pak má stát náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimír Kremlík.

„Pan předseda vlády Andrej Babiš mě informoval o zamýšlené změně na pozici ministra průmyslu a obchodu. Respektuji toto rozhodnutí. Termín ukončení mého působení ve funkci je na dohodě pana předsedy vlády s panem prezidentem. Informovala jsem pana premiéra o rozpracovaných projektech, které jsou velmi aktuální a ve prospěch českých občanů a firem. Další komentář poskytnu po dnešním jednání na Pražském hradě,“ reagovala v tiskové zprávě Nováková.

Předseda vlády už jmenování nových kandidátů navrhl prezidentovi. Miloš Zeman má změny provést 30. dubna, po svém návratu z návštěvy Číny. S navrženými kandidáty se chce ještě předtím sejít.

Konkrétní důvody odvolání Novákové Babiš nechtěl komentovat. Ministryně se každopádně „proslavila“ kontroverzními výroky ohledně cen mobilních dat v Česku. Její úřad se pak pokoušel aféru zahladit i za cenu pochybných manipulací – viz Trik ministerstva průmyslu: na obranu Novákové používá záznam, který se nevysílal. Ministerstvo jsme na Lupě také kritizovali za to, že dosud nespustilo slibovanou informační kampaň k přechodu na DVB-T2. A Nováková sklidila kritiku také za to, že na žádost čínské strany nechala z jednání se zahraničními investory vyhodit zástupce Tchaj-wanu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu mimo jiné předkládá vládě podmínky připravované aukce 5G kmitočtů. Kabinet toto pondělí vzal na vědomí aktuální verzi, vypracovanou Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ). Regulátor má ale vládě předložit ještě i jejich definitivní variantu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.