Hlavní navigace

Kolonizace světa internetu věcí pokračuje. T-Mobile začal připojovat auta

Jan Beránek

V únoru na GSM World Congress o tom ještě jenom mluvili, teď už to dotáhli a od prosince začne operátor nabízet v podstatě „chromecast pro auta“, respektive zařízení, kterým se dá na chytré auto proměnit jakýkoliv vůz mladší patnácti let.

Podobné zařízení má třeba i Samsung a další výrobci. Chytré auto od T-Mobilu má v sobě SIM kartu a připojuje se do OBD portu. Zařízení komunikuje zabezpečeným bezdrátovým připojením s Mojio cloudem. Řidiči ke svým datům přistupují prostřednictvím aplikace Motion. 

Podle operátora se majitel auta dozví o stavu a poloze svého auta (i prostřednictvím Google Street View), o překročení rychlosti, o tom, že do jeho zaparkovaného vozu někdo naboural, o odtahu či stavu autobaterie. Aby firma nalákala i firemní klienty, je možné exportovat knihu jízd nebo sdílet polohu automobilu.

Jde o další krok k rozšiřování operátorů ve světě internetu věcí. „Předpokládáme, že IoT zařízení budou hrát v roce 2018 velmi důležitou roli. Nyní jsme tak udělali první velký krok v digitálním světě, který umožní našim zákazníkům propojit jejich vůz s mobilním telefonem,“ tvrdí šéf operátora Milan Vašina.

Firma plánuje další vývoj zařízení a platforma, na které aplikace běží, je i nadále otevřená. Operátor oslovil české vývojáře v rámci T-Mobile hackathonu, aby vymysleli další aplikace rozvíjející koncept Chytrého auta. 

Našli jste v článku chybu?