Hlavní navigace

Kolonizace světa internetu věcí pokračuje. T-Mobile začal připojovat auta

Sdílet

Jan Beránek 21. 11. 2016

V únoru na GSM World Congress o tom ještě jenom mluvili, teď už to dotáhli a od prosince začne operátor nabízet v podstatě „chromecast pro auta“, respektive zařízení, kterým se dá na chytré auto proměnit jakýkoliv vůz mladší patnácti let.

Podobné zařízení má třeba i Samsung a další výrobci. Chytré auto od T-Mobilu má v sobě SIM kartu a připojuje se do OBD portu. Zařízení komunikuje zabezpečeným bezdrátovým připojením s Mojio cloudem. Řidiči ke svým datům přistupují prostřednictvím aplikace Motion. 

Podle operátora se majitel auta dozví o stavu a poloze svého auta (i prostřednictvím Google Street View), o překročení rychlosti, o tom, že do jeho zaparkovaného vozu někdo naboural, o odtahu či stavu autobaterie. Aby firma nalákala i firemní klienty, je možné exportovat knihu jízd nebo sdílet polohu automobilu.

Jde o další krok k rozšiřování operátorů ve světě internetu věcí. „Předpokládáme, že IoT zařízení budou hrát v roce 2018 velmi důležitou roli. Nyní jsme tak udělali první velký krok v digitálním světě, který umožní našim zákazníkům propojit jejich vůz s mobilním telefonem,“ tvrdí šéf operátora Milan Vašina.

Firma plánuje další vývoj zařízení a platforma, na které aplikace běží, je i nadále otevřená. Operátor oslovil české vývojáře v rámci T-Mobile hackathonu, aby vymysleli další aplikace rozvíjející koncept Chytrého auta. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 11. 2016 8:57

  Martin P.

  Projekt ke kterému se TM připojil primárně slouží pro evidenci malého vozového parku ve firmě , nikoliv jako levný zabezpečovací systém pro staré pekáče.

 • 22. 11. 2016 0:30

  VM (neregistrovaný) 77.87.241.---

  Auto je asi tak to poslední, co bych chtěl připojovat k Internetu, nebo dokonce do cloudu. Ale na většinu těch funkcí se nemusí připojovat auto, stačí do autozásuvky (ze které se bude napájet i měřit napětí) strčit modul s GPS a akcelerometrem - jenže to by nebyla ta podmínka na auto mladší 15 let. Co se detekce odtahů týče, to už je pozdě, lepší by byla detekce městapáků v okolí auta.