Hlavní navigace

Konkurence pro české Superface? Amazon Web Services spouští autonomní správu API

3. 12. 2021

Sdílet

Amazon Web Services, AWS Autor: Jan Sedlák

Amazon Web Services v ostré verzi spouští službu, která sama hlídá aplikační rozhraní (API) třetích stran, takže se o ně není nutné tolik starat. Jde o technologii AWS Data Exchange for APIs, jenž rozšiřuje možnosti již fungující AWS Data Exchange.

AWS Data Exchange umožňuje vývojářům objevovat a napojovat se na datové sady skrze úložiště S3. V rámci ekosystému AWS tak lze například získávat údaje z IMDb, Foursquare a podobně s tím, že není třeba hlídat změny. Podobnou funkci lze využít pro Redshift.

AWS Data Exchange for APIs tento princip rozšiřuje na rozhraní API. AWS se v tomto případě postará o integraci poskytovatele API, nasazení ověřování, správu odběru API a správné účtování v rámci AWS. Provozovatelé služeb mohou v rámci katalogu AWS vystavit svá API a ostatní k nim mohou přistupovat bez nutnosti správy změn a podobně.

AWS tímto krokem tak trochu jde proti českému projektu Superface. Ten pracuje na takzvaných autonomních API, na což startup nedávno vybral investici.

“AWS Data Exchange je integrační platforma zaměřující se na zpřístupnění dat v AWS ekosystému, kde uživatel získá nejvíce právě pokud již na AWS je. Hlavní využití AWS Data Exchange najde u datových analytiků a vědců, kterým usnadní konzumaci dat,” popisuje pro Lupu seniorní vývojář v Superface a odborník na API Ondřej Musil.

“AWS Data Exchange for APIs se posouvá blíže k Superface, ale překrývá se pouze jedním možným způsobem jak Superface může být použit. Superface míří ještě dál a umožňuje kromě konzumace i například napojení platebních bran nebo vytvoření rezervace v hotelu. Není tedy zaměřeno úzce na jeden segment,” doplňuje Musil.

“Základní problém je, že API (ale i EDI) bylo vytvořeno, aby lidé svou prací naprogramovali integraci. API je dělané jen pro lidi. To stojí neuvěřitelné peníze na straně poskytovatele i jeho klienta. Superface vytváří nový standard pro byznys integrace. Interface pro software či AI, které se připojí samo pod jednu sekundu a dokonce před tím uzavře i obchod,” doplňuje výkonný ředitel Superface Radek Novotný.

Vývojáři v rámci AWS mohou využít AWS SDK a mohou dělat RESTful nebo GraphQL API volání do AWS Data Exchange. Produkt je dostupný ve všech regionech AWS, dokumentace je zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).