Hlavní navigace

Český Vodafone v tichosti zrušil práce na loni ohlášeném projektu vlastní IPTV služby

Sdílet

Jan Brychta 3. 1. 2019
Vodafone TV Autor: YouTube

Loni v únoru vypsal Vodafone, jako jediný ze tří dominantních tuzemských operátorů, který neprovozuje vlastní televizní službu, výběrové řízení na dodavatele IPTV platformy. Vlastní IPTV řešení pak chtěl operátor spustit ještě do konce loňského roku, podle aktuálního vyjádření se ale nakonec práce na projektu zastavily.

Tendr byl už v dubnu pozastaven. Byl pozastaven proto, abychom mohli znovu zhodnotit naši strategii implementace služeb televizního vysílání a rozhodnout o nejlepším přístupu pro naše zákazníky, uvedl pro DigiZone Ondřej Luštinec z tiskového oddělení operátora. . Ještě loni v červnu přitom tehdejší mluvčí operátora Veronika Exnerová odmítla stav výběrového řízení jakkoliv komentovat.

Drhne největší telco obchod posledních let?

Podle tiskového mluvčího tuzemského Vodafonu Marka Steigera ale dubnové pozastavení výběrového řízení na dodavatele IPTV řešení nemělo žádnou souvislost s ve stejnou dobu oznámenou transakcí mezi Vodafonem a společností Liberty Global. V jejím rámci by měl operátor převzít evropské aktivity zmíněné společnosti, která na českém trhu provozuje největší kabelovou službu UPC.

Dubnové zrušení výběrového řízení na dodavatele IPTV platformy bylo čistě obchodním rozhodnutí, které s možným převzetím tuzemského UPC nijak nesouviselo, upozornil DigiZone Steiger.

Převzetí vybraných částí Liberty Global ze strany Vodafonu bylo některými komentátory označováno za „největší telekomunikační obchod v Evropě za posledních pět let“. Vodafone by měl v rámci této transakce v hodnotě zhruba osmnáct miliard eur získat německé aktivity Liberty Global a přebrat pobočky UPC v Česku, Rumunsku a Maďarsku.

Na začátku prosince ale Evropská komise oznámila, že zahájila hloubkové šetření oznámené transakce. Důvodem by měly být obavy o konkurenční prostředí na německém a českém telekomunikačním trhu.

Šetření Komise se má v souvislosti s Českou republikou zaměřit na případné balíčky služeb, které by Vodafone po odkupu UPC mohl nabízet. Podle evropských úředníků v této souvislosti vyvstává otázka, zda by podobné nabídky nemohly z trhů s mobilními službami, s internetovým připojením a s televizními službami vytlačit konkurenční samostatné operátory.

Komise by měla oznámené šetření dokončit během následujících devadesáti pracovních dnů a jeho výsledek pak chce oznámit začátkem května.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.