Hlavní navigace

Kybernetická špionáž a zločin v ČR rostou, upozorňuje Vojenské zpravodajství

10. 11. 2020

Sdílet

Jan Beroun - Vojenské zpravodajství Autor: Karel Choc, Internet Info

Vedle BIS a NÚKIBu vydalo výroční zprávu o činnosti za rok 2019 také Vojenské zpravodajství, které se mimo jiné dlouhodobě snaží vybojovat pro mnohé kontroverzní novelu zákona, aby mohlo aktivně bojovat proti kybernetickým hrozbám. Vojenští zpravodajci i proto provozují Národní centrum kybernetických operací.

Armádní zpráva není příliš konkrétní a spíše upozorňuje na obecné trendy. Vnímá například “rozvoj a zneužívání a využívání kybernetického prostoru, možností dálkového pozorování země a v poslední době také masívního nasazování bezpilotních vzdušných prostředků.” Kyberprostoru je tak ve  zprávě věnována první sekce.

“Rok 2019 v kybernetickém prostoru navázal na roky předchozí s tím, že byl opětovně zjištěn meziroční nárůst působení velkého množství aktérů, kteří se opětovně zaměřili zejména na kybernetickou špionáž a akty kybernetického zločinu. Také v roce 2019 původci kybernetických útoků prokazovali vysokou míru sofistikovanosti při vedení útoků, včetně zahlazování stop tak, aby byla jen velmi obtížně zjistitelná jejich totožnost. Metody klamání a matení (obfuskace) se zdokonalovaly až do té míry, že v mnoha případech nebylo možné provést identifikaci útočníků, čímž se jim dařilo blokovat proces přisouzení (atribuce) útoků,” informuje Vojenské zpravodajství.

“Rok 2019 je dalším rokem, kdy v oblasti kybernetických hrozeb došlo k nárůstu vyspělosti používaných technologií a technik útočníků, které jim umožnily efektivnější a skrytější působení proti svým cílům. Byl opětovně zaznamenán zesilující trend prolínání nestátních a státních aktérů, kdy se aktéři se státní podporou rozhodli použít metody kriminálních aktérů k získání materiálního profitu a vydírání a naopak nestátní útočníci získávali a používali prostředky pro vedení kybernetických operací vytvořené útočníky se státní podporou.”

Podobných odstavců je více, vše si lze přečíst ve výroční zprávě (PDF). Také armádní zpravodajci, stejně jako třeba NÚKIB, upozorňují na nedostatek IT a kyberbezpečnostních odborníků. Zpráva se rovněž věnuje tuzemskému satelitnímu centru a bezpilotním dronům.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).