Hlavní navigace

Ledy se pohnuly, OECD navrhla změny pro efektivnější zdanění digitálních firem

10. 10. 2019

Sdílet

oecd

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) včera přišla s vlastním návrhem, jak změnit mezinárodní daňová pravidla, aby bylo možné efektivněji a hlavně koordinovaně danit globální technologické giganty na národních úrovních. Návrh je nyní přístupný veřejné konzultaci

Nový návrh OECD je kombinací tří soupeřících návrhů členských zemí a vychází také z práce frameworku BEPS v jehož rámci 134 zemí OECD/G20 pracuje na tom, aby nebylo možné zneužívat mezery v daňových zákonech.

Souvislosti: Google se dohodl s Francií, za vyhýbání se daním zaplatí skoro miliardu eur 

Globální technologické společnosti (typicky například americké firmy jakou Google, Apple či Facebook) podle návrhu mají platit daně odpovídající jejich zisku v zemích, kde prodávají své produkty. To se zatím díky kombinaci globálního působení, extrémní daňové optimalizaci a ústředí v daňových rájích (v Evropě jde hlavně o Irsko, Lucembursko a Nizozemsko) neděje a firmy často platí v zemích, kde inkasují miliardové příjmy, pouze daně odpovídají živnosti drobného podnikatele.

TIP: Ministerstvo financí odeslalo vládě návrh 7% digitální daně 

Dlouhodobý tlak na OECD v tomto směru vyvíjí hlavně Evropská unie, kde jde o velmi citlivou otázku a některé země v čele s Francií již začínají problém řešit vlastní cestou. EU plánovala v minulosti dokonce zavedení vlastní jednotné digitální daně, ta ale neprošla hlavně kvůli nesouhlasu evropských daňových rájů. OECD chce příští týden svůj plán představit ministrům financí zemí ze skupiny G20 ve Washingtonu. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 10. 2019 14:54

    JVr

    Anebo, spíše by vlastníci (akcionáři) těchto firem měli vyšší zisky. Problémem je, že ti jsou z USA, ... tedy veškeré zisky půjdou tak jako... nyní... mimo ČR.

    Jsem přesvědčen, že představa, že daňová úleva povede k levnější kvalitnější službě (v daném případě snad ke sledování menšího množství reklam), je zcestná a odporuje základním principům kapitalismu.

  • 11. 10. 2019 21:52

    bez přezdívky

    Tak pravdepodobnost, ze byzvysovani dani vedlo ke zkvalitnovani sluzeb, ta je podle me mnohem mensi. Pokud ma nejaka zmena danovych sazeb zvysit kvalitu sluzby, tak ja bych teda celkem jednoznacne vsadil na snizovani.

  • 10. 10. 2019 12:02

    misch

    Jako kdyby záleželo na tom, kde firma ty daně platí. Kdyby se raději u digitálních (nefyzických a nelokalizovaných) služeb zrušily daně úplně, bylo by to nejjednodušší, všem by zbylo víc peněz (které by stejně nakonec lidé utratili a zaplatili DPH, takže státy by na tom nebyly bité), a nemusely by se řešit tyto virtuální daňové ujetosti.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).