Hlavní navigace

Majitel českého T-Mobilu postaví 5G síť na Ericssonu, v Česku ještě není jasno

4. 8. 2020

Sdílet

T-Mobile Autor: Jan Sedlák

Německý mobilní operátor Deutsche Telekom (DT) si jako dodavatele bezdrátové části chystané 5G sítě (5G RAN) vybral švédskou společnosti Ericsson. DT si dle svých slov takto zvolil na základě úspěšné modernizace 2G, 3G a 4G/LTE částí sítě a od Ericssonu nasadí také technologii pro sdílení spektra.

Německý operátor zároveň odstraňuje čínské dodavatele z jádra sítě. Nákupy od Huawei dle DT v posledních třech letech postupně klesají. Deutsche Telekom zároveň dodává, že zůstává u strategie více dodavatelů. Používá technologie od Ericssonu, Nokie, Cisca, Juniperu i Huawei a údajně tak v síti není žádný dominantní hráč.

Deutsche Telekom je vlastníkem českého T-Mobilu a nabízí se tedy otázka, zda i tuzemský operátor pro 5G RAN zvolí Ericsson. S ním už T-Mobile ostatně nedávno zprovoznil první českou kampusovou 5G síť, a to na univerzitě v Ostravě.

“V tuhle chvíli ještě o dodavateli není rozhodnuto, v každém případě však platí, že aplikujeme strategii více dodavatelů, takže se i v 5G síti potká více firem. Pravdou ovšem je, že partnerem první 5G kampusové sítě v Ostravě je právě Ericsson,” uvádí operátor pro Lupu.

Ericsson se v Česku aktivně snaží získat co největší část dodávek pro 5G. Vyjednává se všemi operátory i velkými firmami, které by mohly mít své vlastní lokální 5G sítě. Více v našem rozhovoru s šéfem zdejší pobočky Cvetem Gašperutem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).