Skupina dokumentaristů spolupracujících s Českým rozhlasem, případně v něm přímo zaměstnaných, sepsala otevřený dopis na podporu autorek podcastu Matematika zločinu. Ty opakovaně nařkly veřejnoprávní médium z cenzury, když po nich rozhlas chtěl editorské úpravy v podcastu, aby vyhovoval etickým a profesním pravidlům. Bez nich rozhlas nechtěl podcast zveřejnit ani ho odvysílat.
Rozhlas na obvinění z cenzury a dlouhodobé mediální výstupy autorek reagoval prohlášením, v němž vysvětlil celou anabázi s Matematikou zločinu a své výhrady. Autorky vyzval k omluvě za poškozování dobrého jména Českého rozhlasu.
Dokumentaristé ve svém otevřeném dopise nezpochybňují žádné z výhrad vedení rozhlasu ani popis dění kolem podcastu. Domnívají se ale, že omluva není potřeba.
„Český rozhlas po autorkách podcastu žádá veřejnou omluvu za jejich veřejná vyjádření, mimo jiné o cenzuře a atmosféře strachu v rozhlase. My věříme v sebevědomý Český rozhlas, který respektuje pluralitu názorů a nepotřebuje od svých zaměstnanců a spolupracovníků slyšet omluvu za vyjádření postojů a pocitů, které při své práci zažívají,“ píše se v dopise.
„Myslíme si, že silný veřejnoprávní Český rozhlas, o jehož dobré jméno a kondici jde i nám, by měl unést mnohost názorů a svobodné vyjadřování svých zaměstnanců a spolupracovníků,“ uzavírají dokumentaristé své stručné stanovisko.
Dopis podepsalo několik desítek tvůrců, mimo jiné Apolena Rychlíková, Magdalena Trusinová, Daniel Kupšovský nebo Ivan Studený.