Hlavní navigace

Na Kavčích horách se demonstrovalo na podporu České televize

17. 11. 2020

Sdílet

Protest na podporu České televize Autor: Repro Milion chvilek pro demokracii

Spolky Milion chvilek pro demokracii, Vraťte nám stát a Svobodu médiím svolaly odpoledne 17. listopadu demonstraci na podporu České televize. Na Kavčích horách v Praze proběhla formou „automobilového protestu“, kvůli hygienickým opatřením seděli účastníci ve svých vozech. Před budovou České televize promluvilo také několik řečníků.

„Od chvíle, kdy do Rady ČT dosedli noví členové zvolení na jaře hlasy poslanců za ANO, KSČM a SPD, je veřejnost svědkem zvyšujícího se tlaku na veřejnoprávní média. Posledním, nepřípustným, útokem na nezávislost České televize bylo nečekané odvolání Dozorčí komise, důležitého odborného orgánu Rady ČT. A to zcela bez věcného zdůvodnění a zjevně v rozporu se zákonem,“ uvedl spolek Milion chvilek pro demokracii.

Protest začal ve 14 hodin, trval přibližně hodinu.

„Pokus o ovládnutí veřejnoprávních médií není ničím jiným, než snahou o demontáž jednoho ze základních pilířů demokracie. V době, kdy se má rozhodovat o rozpočtu ČT pro příští rok, lze odvolání klíčového odborného orgánu považovat za pokus o vyvolání chaosu a nestability. Obáváme se, že pokusy o destrukci současných struktur ČT a její následné ovládnutí budou dále pokračovat,“ dodali pořadatelé demonstrace ve společném prohlášení.


Autor: Repro Milion chvilek pro demokracii

Transparenty v průběhu protestu na Kavčích horách 

Celé prohlášení občanských iniciativ:

Braňme Českou televizi!

V posledních týdnech a měsících se stupňují pokusy o omezení nezávislosti České televize. 

Nejde zdaleka jen o bezprecedentní útoky na ČT a její redaktory ze strany nejvyšších 
ústavních činitelů i politických představitelů z extrémní části politického spektra.

Do Rady ČT při poslední volbě jejích členů Poslaneckou sněmovnou byla dosazena řada 
osob, jejichž jedinou kvalifikací je bezmezná loajalita k politikům a stranám, které se nikterak netají svou nevraživostí vůči médiím veřejné služby i potřebě zachování nezávislosti médií na politické moci. Místo toho, aby přispívali k lepšímu fungování veřejné služby, tito radní účelově šikanují vedení ČT a prosazují rozhodnutí, která jsou pro fungování této instituce destruktivní. Opakovaně útočí na nepohodlné redaktory, množí se pokusy ovlivňovat obsah vysílání a personální politiku. Poslední varovnou ukázkou této zvůle bylo odvolání Dozorčí komise ČT, k němuž došlo na zasedání Rady ČT 11. 11. bez věcného zdůvodnění a zjevně i v rozporu se zákonem. V době, kdy se má rozhodovat o rozpočtu ČT pro příští rok, lze odvolání klíčového odborného orgánu považovat za pokus o vyvolání chaosu a nestability.

Obáváme se, že pokusy o destrukci současných struktur ČT a její následné ovládnutí budou 
dále pokračovat.

Je smutně symbolické, že k těmto událostem dochází v předvečer 31. výročí sametové 
revoluce, kdy česká společnost odvrhla totalitní komunistický režim a vydala se na cestu budování demokracie. Jedním ze základních pilířů demokracie jsou přitom svobodná a nezávislá média. Právě ta jsou garantem toho, aby ve veřejném prostoru mohla probíhat permanentní společenská diskuse a kontrola nositelů politické moci. Pokus o ovládnutí těchto médií proto není ničím jiným, než snahou o demontáž jednoho ze základních pilířů demokracie.

Chceme důrazně upozornit všechny, kdo usilují o ovládnutí ČT, že veřejnost jejich kroky 
velmi bedlivě sleduje. Zejména apelujeme na členy Rady ČT, aby se nadále zdrželi šikanózních postupů vůči ČT, zasahování do personální politiky a obsahu vysílání, které ohrožují samotnou podstatu veřejné služby. Případné pokračování těchto kroků bude signálem k rozsáhlým veřejným protestům!

Václav Němec, filosof, zástupce iniciativy „Vraťte nám stát!“

David Smoljak, scénárista a senátor, zástupce iniciativy „Svobodu médiím!“

Benjamin Roll, předseda spolku „Milion chvilek“

Rada České televize se ve středu mimořádně sejde, aby projednala další postup ohledně pozemkové situace ostravského studia. Televizi 19. listopadu vyprší předkupní právo na pozemky, které přiléhají ke studiu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).