Hlavní navigace

Rada České televize před projednáváním rozpočtu odvolala dozorčí komisi

12. 11. 2020

Sdílet

Česká televize Autor: Česká televize

Rada České televize při svém středečním zasedání nečekaně odvolala dozorčí komisi. Komise je poradním orgánem radních pro ekonomické otázky. Jejím úkolem je sledovat, zda jsou finanční zdroje a majetek České televize účelně a hospodárně využívány. Pětičlenná komise může s vědomím generálního ředitele nahlížet do všech účetních dokladů, záznamů a dalších písemností.

Pro odvolání dozorčí komise hlasovalo 10 ze 13 přítomných radních. Proti byli jen členové rady Martin Doktor a Zdeněk Šarapatka, předseda René Kühn se zdržel. Odvolání dozorčí komise navrhla radní Hana Lipovská, která v radě zasedá teprve několik měsíců. 

Konkrétní zdůvodnění nezaznělo. Radní Lipovská pouze uvedla, že se na odvolání dozorčí komise domluvila s dalšími členy na neveřejném dopoledním pracovním jednání.

Podle zákona o České televizi platí při odvolávání členů dozorčí komise přiměřeně shodná pravidla, kvůli nimž je možné odvolat i samotné radní. Mezi tyto důvody patří například závažné narušení důstojnosti funkce, jednání zpochybňující nestrannost a nezávislost nebo dlouhodobá absence na zasedáních.

„Neslyšel jsem praktické zdůvodnění, proč měla být dozorčí komise za této situace odvolána. Volání po krvi bylo naplněno,“ ohradil se člen rady Zdeněk Šarapatka. 

„Odvolání komise v době, kdy management předložil nové dlouhodobé plány ČT, kdy potřebuje schválit kvůli dopadům covidu změny v rozpočtu letošním a sestavuje rozpočet na rok 2021, je značně problematické. ČT tím na neznámou dobu ztrácí odborného partnera pro diskusi o těchto zásadních záležitostech instituce a Rada ČT jakékoli odborné zázemí pro posouzení strategických materiálů,“ upozornila v tiskovém prohlášení Česká televize.

Dozorčí komise pod vedením Jiřího Staňka byla předmětem kritiky některých radních i na předchozích zasedáních rady. Už jednou ji chtěl letos v srpnu odvolat radní Jiří Kratochvíl, který přitom do té doby námitky vůči dozorčí komisi neměl. Jeho návrh ale neprošel. 

Jmenováním nové dozorčí komise se chce Rada ČT zabývat na svém nejbližším zasedání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).