Hlavní navigace

Na ministerstvu financí všechny mé nápady k IT zamítli, říká Michal Bláha

26. 10. 2017

Sdílet

Když podnikatel a provozovatel Hlídače státu Michal Bláha v březnu přijal nabídku Andreje Babiše, aby mu na ministerstvu financí dělal poradce, řada lidí tomuto pokusu předem věštila neúspěch. Bláhovu smlouvu teď bez vysvětlení ukončil Babišův nástupce Ivan Pilný. A podnikatel uznává, že v úřadu nedosáhl žádných změn, které si předsevzal.

„Má činnost na ministerstvu byla neúspěšná. Nebyla totiž vůle cokoli měnit. Důvody ale byly trochu jiné, než by člověk očekával. Chtěl jsem dělat na projektech, které se dotýkají přímo občanů, například ADIS. Jenže u něj mě, jako svého velkého kritika, nechtělo Generální finanční ředitelství (GFŘ),“ popisuje v rozhovoru pro náš sesterský server Podnikatel.cz.

Bláha se dále měl podle svých slov podílet na zadání pro výběrové řízení na nový společný personální informační systém pro ministerstvo a jeho podřízené organizace. Ani v tomto případě nakonec jeho nápady neprošly.

„Navrhl jsem několik věcí. Bylo mi přitom jasné, že něco neprojde. Nejradikálnější z pohledu ministerstva byl můj návrh, aby se nesoutěžilo hotové softwarové řešení, ale vysoutěžilo se řešení, které se naprogramuje ministerstvu na míru tak, aby ministerstvo mělo k dispozici zdrojové kódy. Ty by pak zveřejnilo jako open source a systém by pak mohla využít jakákoli organizace ve státní správě,“ říká.

Přesto svůj čas na ministerstvu nehodnotí jako ztracený. Poznal totiž práci úředníků, kterou sám často kritizuje, více zblízka. „Dnes dokážu úředníky mnohem více chápat a více vidím, kde jsou problémy, se kterými se potkávají. Hlavním problémem je vlastně právní systém, respektive to, jak jsou zákony nastavené. Normy jsou totiž nastavené tak, že v mnoha případech neumožňují věci dělat efektivně. Jsou napsané postaru a hloupě,“ říká Bláha.

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu Podnikatel.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).