Hlavní navigace

Nejlepší diplomku měl letos matfyzák. Jeho algoritmus vyhledává ve videu

13. 12. 2016

Sdílet

Devatenáct set účastníků a jen jeden vítěz. Adam Blažek se svým systémem pro real-time vyhledávání ve videu uspěl v letošním ročníku soutěže IT Spy, která hodnotí nejlepší diplomové práce na českých a slovenských technologických univerzitách.

Druhé místo obsadil projekt Ramana SamusevicheFEL ČVUT, odhalující kyberzločince. Bronzovou medaili si odvezl Martin Tamajka ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě.

Blažkův algoritmus rozpozná libovolnou konkrétní scénu ve videu na základě textového zadání anebo jednoduché barevné skici. Projekt už posbíral několik vavřínů v mezinárodní soutěži, kde soutěží týmy právě ve vyhledávání scén ve videu. „Objevil se zájem několika investorů z mediální branže, ale já momentálně nechci budovat startup. Know-how, získané tvorbou projektu, použiji spíš pro vývoj něčeho nového,“ tvrdí autor Blažek. 

Stříbrný Raman Samusevich uspěl s algoritmem pro odhalování kyberzločinců, kteří se snaží maskovat za běžné uživatele. Samusevich je chce s jistotou odlišit a izolovat, aniž by běžní uživatelé museli podstupovat zpřísněná bezpečnostní ověřování. Projekt byl úspěšně testován ve spolupráci s bezpečnostní divizí O2 v reálném prostředí.

Slovenský medailista se zaměřil zase na automatické vyhodnocování medicínských dat – konkrétně scanů lidského mozku při magnetické rezonanci. Program, který snímky převede do 3D dat, dokáže odhalit jednotlivé anomálie, zásadním způsobem pomáhá lékařům při diagnostice a snižuje selhání lidského faktoru. Tamajka také spolupracuje s byznysem, a to se Siemensem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).