Hlavní navigace

NFT obraz Maestropiece od TMBK byl vydražen za více než čtvrt milionu korun

2. 8. 2021

Sdílet

TMBK McDonalds Autor: McDonald´s

Digitální dílo Maestropiece, které ve formě NFT vytvořil satirik Tomáš Břínek alis TMBK pro McDonald´s se vydražilo za 5,04 Etherea, tedy v přepočtu na 281 400 Kč. Výnos z aukce poputuje na účet Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda na podporu rodin vážně nemocných dětí. 

Digitální burger byl v aukci vystaven ve formě nezaměnitelného digitálního tokenu (NFT), který zaručuje autorství digitálního díla. „Z výsledné částky jsme nadšení. Soukromé tipy a cíle jsme samozřejmě měli, ale výsledek naše představy i očekávání vysoce předčil,“ říká Jitka Pajurková, ředitelka PR a komunikace McDonald’s ČR a SK.

Obraz Masterpiece od TMBK a McDonald´s.
Autor: McDonald´s

Obraz Maestropiece od TMBK a McDonald´s.

Aukce se zúčastnil i podnikatel Petr Mára, který kromě získání peněz na dobročinné účely ocenil i popularizaci technologie NFT a blockchainu. „Za mě osobně NFT ukazují možný technologický vývoj, kdy se jako lidstvo budeme více a více přesouvat do online prostředí a budeme řešit stejné otázky, které máme v dnešním světě – vlastnění a nakládání s uměním a díky NFT nejenom s uměním, ale kompletně s digitálními objekty. A poslední měsíce ukazují, že zájem o NFT celosvětově roste, což samozřejmě přitahuje investory a tím pádem i cena investic nabírá nových výšin,“ říká Mára.

Pro Břínka to bylo první dílo, které vytvořil v podobě NFT a vzniklo na podporu prodeje limitované edice hamburgerů Maestro v síti restaurací McDonald´s. „Vytvořit NFT byla výzva, do spolupráce jsem šel i z toho důvodu, abych zjistil, co taková práce obnáší, jak náročné vytvoření digitálního burgeru nebo díla NFT obecně může být. Toto NFT je to v podstatě mým prvním obrazem, který byl nabídnut k prodeji a z výsledné částky mám velkou radost, zvlášť, když veškeré finance jdou na dobrou věc,“ říká Břínek.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 8. 2021 23:41

  bez přezdívky

  Tak jsem si ten obrázek stáhnul do pc a vytisknul. Dám si ho do dílny hned vedle toho Metr Párova pankáče. (ten je na kočičích dvířkách, aby nevypadaly tak olezle) Stálo mne to tak 3,5kč protože mi tiskárna tiskne v eko modu a tyhle nFugible krávovinky bez reálného jusekase mi nestojí za to, abych to přepínal na lepší tisk.
  Jestli chcete tip na něco co jsem si vytisknul na A3 v plné barvě, tak je to je "Cassiopeia A: Exploring the Third Dimension of Cassiopeia A" (dejte si to do google). Co tim chci říct:
  tahle super fotka je zadarmo a můžu jí používat stejně jako tyhle NFT blbiny. Je to totální úlet, že se za to utrácí peníze.
  Na druhou stranu Metr Pára si o tom zas určitě luskne "nové video" a určitě už přemýšlí jaké barvičky si za sebe pustí na zeď, aby vypadal zajímavě a nebyl to takový krinč.
  V každém případě krypto těžím a používám od roku 2012. Mé další auto bude už na elektriku. A doufám, že si ho koupím za natěžený krypto (20% spotřeby pokrývám mojí FVE). Přesto všechno doufám, že tyhle NFT budou časem jen úsměvným zastavením v jízdě to Moon.
  A ještě k tomu charitativnímu počinu McDonald´s : kolik máte obrat v ČR? 5-6GKč? Zisk 300MKč? (a to i po vyvedení všech licenčních poplatků mimo ČR) a k vydražené sumě nepřidáváte ani blbých 100% k tomu co se vybralo na charitě? Chápu, zisky díky Covidu jsou dost dole, ale tohle mi přijde jako hodně trapný od takovéhle korporace. Navíc když ty peníze nejdou adresně konkrétním lidem, jdou do charity, která je dcerou celé té korporace. Já dal letos na charitu 1.5% mých příjmů. Zkuste to v McDonald´s taky.
  Jo a zdravím cenzora na Lupě co nechápe, že někdy je mírně zmatený a nekorektní zápis vět daleko lepší, než rádoby slušná korporátní pokrytecká mluva skrývající jen faleš a neupřímnost.

 • 3. 8. 2021 14:55

  Milos Brejcha

  Souhlas temer s celym textem. Jen si nemyslim ze McDonalds by patril k tem postizenym Covidem, vzhledem ke konceptu fastfoodu a drivethru (nekde i walkthru) a k tomu, ze velka cast konkurence byla defacto mimo provoz, bych osobne odhadoval, ze jde o jednoho z mala hracu v gastru, kterym zisk spis naroste a to mozna dost vyrazne.

 • 3. 8. 2021 9:28

  Lol Phirae

  Ano, je to úchvatné dílo. Téměř konkuruje proslulému majstrštyku Sigmunda Freuda - sám nevím, čemu bych při výzdobě kočičího WC dal přednost.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).