Hlavní navigace

NKÚ: Stát nevyplatil v letech 2015 - 2019 na stavbu vysokorychlostních sítí žádné dotace

1. 6. 2020

Sdílet

Broadband - optický kabel - výstavba Autor: Depositphotos

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zveřejnil výsledky své kontrolní akce, která prověřovala udělování dotací na stavbu broadbandu v Česku. Konstatoval známý fakt: původní záměr vyplatit firmám skoro 14 miliard z evropských fondů ztroskotal na neschopnosti ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). 

Navíc se ukázalo, že kýženého cíle zvýšit pokrytí republiky přístupem k vysokorychlostnímu internetu se podařilo dosáhnout i bez dotací. Přispěly k tomu investice poskytovatelů připojení a zejména rozšíření fixního LTE. V roce 2018 tak ČR dosáhla 90% pokrytí domácností rychlostmi 30 Mbit/s a vyššími.

MPO za pět let (mezi roky 2015 a 2019) nevyplatilo firmám žádné dotace na stavbu broadbandu v tzv. bílých místech a stát nakonec skoro polovinu z alokovaných 13,8 miliard Kč přesunul na jiné účely, konstatuje NKÚ. Důvodem byla neschopnost ministerstva připravit správně podmínky k čerpání dotací.

Ministerstvo nejprve nebylo schopné vypracovat smysluplný Národní plán rozvoje sítí nové generace, který byl podmínkou pro čerpání evropských peněz. Když pak vypsalo první výzvu, byly podmínky nastavené tak špatně, že se o ně přihlásili jen tři zájemci.

„Těm MPO na doporučení Evropské komise dotace nemohlo přidělit. MPO totiž nerespektovalo podmínku, že podpora má směřovat jen do oblastí, kde pokrytí není a ani jej podnikatelé neplánují v následujících třech letech vybudovat. MPO mělo při přípravě výzvy neaktuální data, a tak nevyřadilo některé oblasti ČR, které už pokrytí vysokorychlostním internetem měly,“ konstatuje NKÚ.

Druhá výzva přišla až dva roky poté, v roce 2019, a byla už lépe připravená. Přihlásilo se do ní 40 zájemců a většinu žádostí podala jedna firma (podle informací Lupy šlo o CETIN). V prvním kole, vyhodnoceném letos v únoru, výběrová komise schválila celkem 26 projektů v celkové výši 382 400 602,03 Kč (šlo o projekty firem CETIN a Cloudevelops). V druhém kole, které proběhlo na konci května, prošlo dalších pět projektů v hodnotě 575 004 607,01 Kč. Jeden projekt komise nedoporučila.

Letos v březnu MPO vypsalo další výzvu – příjem žádostí začne 4. června.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).