Hlavní navigace

Nové statistiky: ve světě se prodalo už 75 milionů přijímačů DAB

12. 6. 2019

Sdílet

Přijímač DAB do auta Autor: Hama

Organizace WorldDAB zveřejnila statistiky o vývoji digitálního rozhlasového vysílání platné k závěru roku 2018. Podle jejích údajů se v Evropě, Asii a Austrálii celkově prodalo už na 75 milionů DAB/DAB+ přijímačů. Číslo zahrnuje jak klasické přenosné a stolní přijímače, tak digitální tunery v automobilech. Rok předtím byl celkový počet prodaných zařízení o 10 milionů nižší.

„Evropská směrnice z prosince 2018 požaduje, aby všechna autorádia v nových vozech byla do konce roku 2020 připravena na příjem digitálního pozemního vysílání,“ připomíná WorldDAB. „Itálie už zavedla právní předpisy, které zajistí shodu se směrnicí už na začátku roku 2020. Francie pracuje na zákonu o přijímačích, který zavede povinnou podporu DAB+ v autorádiích od června 2020,“ přidává organizace příklady z některých zemí.

Současný vývoj digitálního rozhlasového vysílání shrnula v přehledné infografice (PDF), ve které je vidět například poslechovost digitálních rádií v jednotlivých zemích, vybavenost osobních automobilů nebo pokrytí silnic a dálnic signálem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).