Hlavní navigace

Ostravské rádio Helax končí s FM vysíláním, bude už jen on-line

19. 10. 2020

Sdílet

Rádio Helax Autor: Repro Rádio Helax

Rádio Helax v průběhu listopadu ukončí vysílání svého programu na frekvenci 93,7 MHz a bude nadále dostupné pouze prostřednictvím internetového streamu. V tiskové zprávě to oznámil majitel rádia, společnost Media Bohemia.

Důvodem ke změně je propad reklamních příjmů v době koronavirové krize, který stanici dostal do složité ekonomické situace.

„Jako silně vyprofilované autentické regionální rádio bylo schopno Rádio Helax fungovat ekonomicky také čistě v rámci Moravskoslezského kraje a Ostravska. To se stalo v době hlubokého propadu reklamních příjmů médií slabinou rádia, které není součástí národního produktu jako jsou celoplošná rádia, nebo nadregionální sítě a významně tak neparticipuje na národních reklamních investicích,“ sdělila firma v tiskové zprávě.

Ačkoliv má rádio unikátní hudební formát, díky němuž je nejposlouchanější stanicí na Ostravsku, kvůli dopadům protiepidemických nařízení na ekonomiku už není jeho provoz udržitelný. 

„Doufal jsem, že pomoc ze strany státu, ať už v jakékoliv formě, by nám umožnila udržet autentický program Helaxu v ostravském éteru a udržet tak i programovou rozmanitost na severní Moravě,“ prohlásil programový ředitel rádia Helax Lukáš Ščurek. „Vytváříme roky unikátní hudební formát, který neměl obdobu v celorepublikovém měřítku. Všichni jsme z moravskoslezského regionu. Nicméně současná situace na mediálním trhu regionální rozmanitosti nepřeje a přežijí jen silné národní značky,“ dodal.

Skupina Media Bohemia chce značku Helax zachovat, proto se pokusí vytvořit moderované on-line rádio. Frekvenci 93,7 MHz si ponechá, po souhlasu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání z minulého týdne ji využije k šíření programu Rádia Blaník.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 10. 2020 15:52

  Pevy

  "Nicméně současná situace na mediálním trhu regionální rozmanitosti nepřeje a přežijí jen silné národní značky,“ dodal."

  Myslím, že především tato mediální stáj nepřeje rozmanitostí (a to nejenom regionální) a jak je vidět, zatím je to v tomto směru čím dál horší. A Média Bohemia je v tomto směru na českém trhu jednoznačně lídrem.
  Jak bylo proneseno v jednom známém českém filmu: "chce se mi zvracet".....

  19. 10. 2020, 15:53 editováno autorem komentáře

 • 19. 10. 2020 20:44

  Fanny

  Je víceméně jasné, že HELAX na internetu moc dlouho nevydrží, protože v Česku moc lidí čistě internetové vysílání neposlouchá. Kdo už bude chtít na internetu poslouchat nějakou muziku, raději sáhne po YouTube, Spotify, Apple music a podobných platformách. Sám jsem pracoval v jednom z velkých internetových rádií a tyto platformy pro nás byly velkým strašákem, který ve finále zapříčinil velké omezení celého provozu a celý trh internetových rádií v podstatě zničil. Ona stanice, kde jsem pracoval, vysílá zhruba 10 let - ze začátku měla dost dobrá čísla, velký moderátorský tým, hodně pořadů, ale s rozvojem streamovacích platforem se dostala do stavu, kdy hraje už jen automaticky generované playlisty, občasně doplněné o archivní pořad ze záznamu a provoz celé stanice řídí 1-2 lidé.

  Divím se, že nikdo nebere v potaz současné pokrytí Blaníku a fakt, že frekvence patří úplně jiné stanici. Pokud HELAX v FM skončí, automaticky by se mělo vypsat nové veřejné výběrové řízení na provoz frekvence, ne frekvenci ponechat vlastníkovi původní stanice. V každém regionu by měla být alespoň jedna frekvence určena na provoz regionální stanice mimo ČRo. Pokud by žádná soukromá regionální stanice v oblasti nebyla, pak by měla frekvence zůstat volná. Současný stav, kdy na jednom místě naladíme velké stanice 2-3x není dobrý a zbytečně se plní omezené frekvenční pásmo. Z mého pohledu hraje Impuls, Blaník a Frekvence 1 v podstatě totožnou hudbu.. Chápu, že to poslouchá hodně lidí, ale v FM pásmu pak nezbývá prostor pro alternativní hudbu a já jsem tak nucen využívat online platformy.

 • 19. 10. 2020 20:32

  bez přezdívky

  Kdysi skvělé taneční rádio. Ukazatel trendů. Bohužel pak přitáhli Tobiho a nastal sešup až k 80tkám. A stala se z toho Frekvence1. Větší cílovka, ale ztratilo to unikátnost a duši..

 • 19. 10. 2020 17:43

  hyvrys

  Myslím, že podobně to dopadne i s rádiem Rubi.. Také prý má vysílat program rádia Blaník, tak uvidíme.. Každopádně je to škoda.. Rádio Rubi jsem poslouchal už roky.. A Blaník bude všude.. U nás na Vyškovsku už na pěti frekvencích, hrůza..

 • 19. 10. 2020 20:29

  Simsky

  „Doufal jsem, že pomoc ze strany státu, ať už v jakékoliv formě, by nám umožnila udržet autentický program Helaxu v ostravském éteru a udržet tak i programovou rozmanitost na severní Moravě,“ prohlásil programový ředitel rádia Helax Lukáš Ščurek. „

  Co jsou to za kexy? Relax je snad verejnopravni?
  Vzdyt to delahi od zacatku co ba trhu jsou. Zacalo to siti Fajn radii a nasledne siti Hit radii.
  Nemluvim o vemtralizaco ranniho vysilani. To je v zahramici normalni. Az na to, ze se centralizuje vysilani pres den a rano zustava zive z daneho regionu vcetme moderatoru, nejenom v podobe predtocenych zprav a dopravy pro regiony.

  Helaxu bude skoda.
  I kdyz nejsem Ostravak a uz vubec Cech o Helaxu jvim dlouho a v Ostave sve misto melo.

  A nechapu kecy ve smyslu, ze Helax neni dobra znacka pro inzerenty a nema narodni silu. Nezastupuje ho snad stejna agentura jako ostatni radia rodiny Media Bohemia? To chteji rict, ze zastupuji kohokoliv a rentabilita pro ne neni prioritou?
  Njn, podobne kecy a lzi jako v rozhovoru s Marketou Rachmanovou pro radiotv.cz ohledne toho, jak maji dva tymy moderatoru (tydenni a vilemdovi) kvuli korone...
  Kdyz jsem ji ale psal dotaz, co v tydnu delal Michal Krizek (vikendovy moderator Hit radia FM Plus) v tydnu ve vysilani a jak to, ze ho bylo slyset i mimo kdyz je z druhe, vikendove party...
  Ano, pani Rachmanova se neobtezovala odpovedet.

  Kez by aspon nahradili Helax necim podobnim.
  Meli by z ceho vybirat a rozmanitost zachovat.
  Spocita nekdo, kolik radii uz takto pohrbili?

 • 19. 10. 2020 19:04

  bez přezdívky

  Analogové vysílání je pokaženo modulačním limitem. Zvuk je ošizenej.
  A DAB vysílání s ubohým datovým tokem 64kbit to určitě nezachrání. Internet je dobrá cesta, to bude odhaduji 128kbit či více a bude dobrý zvuk. Jinak ale škoda, více radií je v ČR na hraně přežití a hudební ubohý program tomu asi odpovídá. Mohu to porovnat s mnohem lepšími polskými stanicemi, Eska, Muzicne radio či Radio Zet. Tam to ještě hraje velmi dobře.

 • 20. 10. 2020 8:20

  TW

  Frekvence není na stanici, ale na majitele + licenční podmínky. Pokud majitel splní licenční podmínky, tak může vysílat dál pod jiným jménem a nemusí licenci vracet.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).