Po Microsoftu už i Amazon omezuje plány na nová datacentra

22. 4. 2025

Sdílet

Amazon Autor: Depositphotos

Týden poté, co Microsoft oznámil výrazné omezení projektů na výstavbu nových datacenter, dospěl ke stejnému rozhodnutí i Amazon. S odkazem na analytiky společnosti Wells Fargo o tom informoval server CNBC.

Microsoft i Amazon Web Services jsou předními poskytovateli cloudové infrastruktury a obě společnosti v posledních čtvrtletích zvýšily kapitálové výdaje, aby se vypořádaly se zvyšující se poptávkou po infrastruktuře potřebné pro umělou inteligenci.

„O víkendu jsme od několika zdrojů z oboru slyšeli, že Amazon pozastavil jednání o pronájmu kolokačních center (zejména mezinárodních),“ napsali analytici Walls Fargo do zprávy. Pozice Amazonu je podle nich podobná, jakou zastává i Microsoft v tom smyslu, že obě společnosti přehodnocují některé nové projekty, ale neruší už dříve podepsané kontrakty.

Akcie technologických společností napříč odvětvími dostaly pod tlak návrhy prezidenta Donalda Trumpa na změnu celní politiky. Tyto vyhlídky by znamenaly dramaticky vyšší náklady na dovoz potřebných zařízení. Poskytovatelé cloudové infrastruktury se přitom dříve netajili s plány na nákupy potřebných procesorů a budování nových datacenter.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Redaktor serveru Lupa.cz se zaměřením na telekomunikace, média, IT a právo. Dříve šéfredaktor Právního rádce a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).