Hlavní navigace

Google Talk se otevírá

23. 1. 2006
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 29
Google minulé úterý ohlásil, že propojuje svou síť instant messagingu Google Talk s ostatními existujícími sítěmi postavenými na Jabberu. Vytváří se tak velká konkurence pro ostatní podobné služby. Co můžeme dále očekávat? Bude jednou protokol instant messagingu stejně univerzální, jako je protokol e-mailový? A co to vůbec ten Google Talk je?

Na pole klientů pro online chatování (instant messaging, IM) a telefonování (VoIP) vstoupil Google již minulé léto. Přestože se již předtím čas od času objevovaly zprávy, že by se snad skutečně Google mohl tímto směrem ubírat, vzbudil Google Talk velkou pozornost a očekávání. Po revolučně novém freemailu Gmail se doufalo, že podobná revoluce nastane i v této oblasti. Google Talk však příliš mnoho lidí nenadchl. Bill Gates jej dokonce označil doslova za „já také“ aktivitu.

Tento program totiž skutečně nenabídl mnoho nového. IM klient není nijak zvlášť zajímavý, sice je zabalen do poměrně pěkného a přehledného kabátku Googlu, ale funkcemi skutečně neoplývá. Ještě podstatnější však je, že do již tak dost roztříštěného prostředí mnoha uzavřených systémů Google přinesl další. Kdo by k němu chtěl přejít, musel by přemluvit i všechny své známé, nebo je oželet. Již od začátku však Google sliboval, že bude ve vývoji svého kecálka pokračovat a pokusí se i v této formě online komunikace zavést standardizaci a jednotu, jak ji známe z e-mailu. O tom, že ani Google sám nepovažuje nynější verzi Google Talku za uspokojivou, svědčí i to, že není v základní nabídce nedávno uvedeného Google Packu.

Tip: úvodní představení Google Talk přinesl článek Google Talk: jednoduchý možná až příliš.

Jabber a XMPP

Představme si nejprve síť Jabber a protokol XMPP, na kterém je Google Talk postaven. Jabber vznikl jako pokus o vytvoření zcela nové alternativy k uzavřeným systémům AOL, Yahoo a MSN, který by fungoval jako decentralizovaná otevřená síť. To znamená, že se můžete připojovat přes spoustu Jabber serverů po celém světě a používat k tomu jakýkoliv z desítek existujících Jabber klientů, a přitom můžete pořád komunikovat s kýmkoliv z celé sítě. V uzavřených sítích existuje pouze jeden server a jeden oficiální klient.

Váš login má podobu přezdívka@server (například novak@jabber.org; novak@njs.netlab­.cz; novak@gmail.com). Pokud se rozhodnete napsat svému známému, vaše zpráva se nejprve odešle na server, přes který jste přihlášen, ten zkontaktuje server vašeho známého a ten mu již zprávu předá. Výhodou takovéto decentralizace (u jiných systémů existuje pouze jeden uzavřený server) je snadnost, s jakou si může každý vlastní Jabber server zřídit.

Tvůrci Jabberu si samozřejmě byli vědomi toho, že vedle velkých IM sítí nemají šanci, pokud se s nimi nějakým způsobem nepropojí. Programy jako Miranda nebo Trillian tento problém řeší tím, že nemají žádnou vlastní síť a nechávájí uživatele přímo komunikovat se serverem těch uzavřených sítí, které používají. Naráz tak můžete být v jednom okně připojeni na ICQ, MSN i Yahoo.

Jabber na to jde poněkud jinak. Server, přes který se připojujete, může vytvořit tzv. gateways, ke kterým se uživatel připojí podobně, jako je tomu i Mirandy – musí mít vlastní účet u dané sítě, do které se chce propojit. Na rozdíl od Mirandy však potom koverzace neprobíhá přímo s danou sítí, ale přes váš Jabber server, který se s ní teprve spojí. Stejně zpráva od vašeho přítele jde opět nejprve na váš Jabber server.

Osobně jsem si to vyzkoušel v klientu Psi a nepovažuji to za příliš pohodlné. Nastavování je ještě složitější než u Mirandy a nevidím v tom žádné výhody. Ostatně všechny servery toto propojení neumožňují – například Google Talk, o kterém bude řeč nyní.

Google Talk

Google Talk je postaven na protokolu XMPP, jedná se vlastně o speciální Jabber síť i klienta. Je třeba zdůraznit, že ve světě IM a zejména Jabberu existuje poměrně jasné oddělení klienta od sítě. Můžete se pohybovat v síti Google Talk (připojovat se k serveru Google Talku) a používat úplně jiného klienta, ostatně Google to dokonce na svých stránkách propaguje.

Na druhou stranu klient Google Talku je nastaven tak, aby přes něj nešlo připojit k jinému Jabber serveru. Ještě nedávno byl také Google Talk zcela uzavřenou sítí, přes kterou jste nejenže nemohli komunikovat s lidmi na ICQ, ale ani s lidmi připojenými na jiném Jabber serveru.

Google Talk však není jen obyčejný IM. Možná ještě daleko důležitější funkcí je VoIP – internetová telefonie. Zde Google plánuje integrovat další otevřený IM standard SIP, sám však vyvinul opět samozřejmě otevřené rozšíření pro XMPP – Libjingle.

Ke Google Talku se přihlašujete údaji svého Gmail účtu, ostatně s tímto webmailem je úzce propojen – funguje jako notifikátor nových zpráv, lidem ve vašich kontaktech můžete snadno poslat pozvánku na Google Talk a další.

„Open federation“

V úterý Google oznámil něco, na co se čekalo již od zveřejnění této služby. Google Talk nyní funguje jako plnohodnotný Jabber server a konečně je tak možná komunikace v sítích založených na protokolu XMPP (Google tomu říká „open federation“). Těch není vůbec málo, na Jabberu je například postaven i IM od Tiscali. Týká se to samozřejmě pouze klasického textového IM, VoIP protokol zatím nebyl ani pořádně standardizován a už vůbec ne implementován do většiny klientů. Dá se však očekávat, že i tímto směrem bude letos Google aktivní.

Zdá se, že Google Talk je jednou z důležitých priorit Googlu. VoIP čeká bouřlivý rozvoj a do budoucna se může stát významným zdrojem příjmů pro toho, kdo na trhu ukořistí nejvíce. Ostatně eBay za Skype zaplatila přes čtyři miliardy amerických dolarů! Navíc rozvoj online hlasové komunikace znovu otevírá možnost přerozdělit si trh IM, který až dosud ovládaly především společnosti AOL, Yahoo a Microsoft, což dokázal právě Skype. Podle Wikipedie může dnes mít AIM (síť AOL) okolo 53 milionů uživatelů, Skype 45, MSN 29, Yahoo 21, Jabber také 21 (se všemi odnožemi, jako je Tiscali a Google) a až na 6. příčce se umisťuje v Česku dominantní ICQ s 15 miliony. Instant messaging navíc úzce souvisí s e-mailem, takže boj o tyto trhy je propojen.

Zatím však není zcela jisté, čeho na tomto poli Google chce a může dosáhnout. Je jasné, že první úsilí je směřováno do oblasti standardizace sítí a vytvoření jednotného trhu. Ostatně jakožto poslední hráč, který do tohoto segmentu vstoupil, snad ani nemůže dělat nic jiného. Kromě podpory otevřených protokolů učinil Google i jiný významný krok – dohodl se na nekonkretizované spolupráci s IM od AOL. Pokud by to dokonce znamenalo, že AOL přejde na XMPP protokol (pokud to je vůbec technicky možné), mohl by to být možná zásadní krok směrem k vytvoření jednotného systému, který by dříve či později museli akceptovat všichni velcí hráči. Podle zatím dostupných informací to však spíše vypadá na nějaké jednodušší řešení. Všichni uživatelé Google Talku tak pravděpodobně pouze získají přidělený účet v AIM, který poslouží jako prostředník při konverzaci napříč sítěmi. Každopádně však pohyb Google v této oblasti vyvolal reakci u ostatních společností. Propojení svých systémů již ohlásili MSN a Yahoo, zcela jistě však půjde o řešení, které nebude kompatibilní s nikým jiným. Naopak Skype zatím žádnou aktivitu tímto směrem nejeví.

I kdyby se Googlu snaha o standardizaci prostředí povedla, otázky zůstávají. Pro provozování IM sítě se dají najít dva důvody. Buď chcete ovládat samu síť, nebo chcete do počítačů internetových uživatelů dostat svého IM klienta, případně nejlépe obojí. U Googlu to skoro vypadá, jako by nechtěl ani jedno. Snahou o standardizaci protokolu se vlastně vzdává kontroly v této sféře – nakonec pravděpodobně bude existovat spousta Jabber serverů, které spolu budou spolehlivě komunikovat.

KL23 hlasovani

Tím, že se k jeho Jabber serveru můžete připojit i z jiných klientů, zase přichází o kontrolu prostředí, které lidé pro IM používají. Přestože je jasné, že za tím stojí snaha o maximální otevřenost a růst celého trhu, z čehož pak může těžit i Google, vypadá to podivně. Je to jako by Google doporučoval uživatelům svého Gmailu vybírat si svou schránku z prostředí Yahoo. Na druhou stranu i v oblasti e-mailu si je možné přes POP3 či IMAP stahovat poštu do desktopového e-mailového programu, takže zde možná tak velký rozpor není.

Google zkrátka umožňuje každému, aby se zařídil přesně tak, jak mu to vyhovuje. Spoléhat pak bude na to, že toho Google Talk bude schopen v rovném konkurenčním prostředí nabídnout více než kdo jiný. Současnou verzi je tedy nutné chápat pouze jako v podstatě testovací a řekl bych, že ještě letos se určitě dočkáme dalšího, velmi inovovaného vydání. Dovolil bych si předpovědět, že s dokončením použitelné verze Google Talku také přestane být Gmail nálepkován jako „beta“ a bude plně otevřen registracím.

Používáte Google Talk?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je bývalým redaktorem Lupa.cz, nyní pracuje jako konzultant v BCG. Vystudoval ekonomii a právo. Občas bloguje: jilm.cz a často tweetuje: @jilm.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).