Hlavní navigace

Kdy konečně začne být Google zlé?

30. 8. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na maps.google.com už se můžu podívat na satelitní snímek našeho domu ve vysokém rozlišení. Na translate.google.com si můžu nechat překvapivě slušně přeložit japonské internetové stránky do angličtiny. Na google.com funguje vyhledávač, který si pamatuje, co jsem kdy hledal, na jaké výsledky jsem klikal, a podle toho se učí hledat lépe. A to není zdaleka všechno. Google je, zdá se, nezastavitelné.
František Fuka - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Před pár dny Google zprovoznilo svou IM a VoIP síť, do které se můžete připojit jejich jednoduchým Windows klientem nebo pomocí tuctu existujících klientů pro jiné platformy (zatím pouze textově), protože je založena na otevřeném protokolu Jabber.

GMail je sice stále beta, ale už není pouze na pozvání existujícího člena. Nyní může každý zadat své telefonní číslo a obdrží na ně (zdarma) textovou zprávu s kódem pro přihlášení do GMailu. Není to žádný trik na získávání peněz, ale jednoduché zabezpečení proti spammerům a jiným podezřelým živlům (na jedno telefonní číslo může odejít jen jedna pozvánka). A pokud zatím na gmail.com nic takového nevidíte, je to tím, že to celé zatím funguje pouze pro USA (a uživatelům mimo USA se onen přihlašovací link chytře ani nezobrazuje). Ovšem Google tvrdí, že ze všech sil pracuje na zprovoznění téže služby pro občany jiných států. Ale ruku na srdce – kdo měl o GMail zájem, ten už ho používá. A má k dispozici 50 pozvánek…

GMail nyní umožňuje nastavit si libovolnou adresu odesílatele (a jednoduše měnit „From:“ a „Reply-to:“ pro každý odesílaný e-mail). Takže není problém, abych některé e-maily odesílal z gmail.com například jako pooh@kompost.cz (pokud před odesláním prvního z nich potvrdím, že adresa „pooh@kompost.cz“ je pod mou kontrolou). Jak si potom přesměruji odpovědi na tyto e-maily a co s nimi budu dělat, to už je moje věc. Ale je to každopádně užitečné.

Kromě toho Google v poslední době spustilo další (pravděpodobně) úžasné věci, které si nevyzkouším, protože jsou pouze pro Windows: Například Google Earth Blogger.com plugin pro Microsoft Word, Google Desktop 2 nebo vylepšené Google Video.

Kdyby tohle všechno dělal Microsoft, byl by to důvod k obavám. Google je zatím „hodné“, ale nabízí se otázka, co tou obrovskou expanzí sleduje a jestli má nějaký globální plán (například ovládnout Zemi pomocí atomových nadlidí). Jedna z těch zajímavějších teorií následuje:

MMF24

Je faktem, že Google už od loňska skupuje po celých USA existující optické sítě. Tj. optické kabely, které už jsou zapuštěny v zemi, ale nejsou k ničemu používány, převážně proto, že jejich původní majitelé zkrachovali. A začíná spouštět bezplatné WiFi spoty v amerických městech. Z toho si leckdo vyvozuje, že Google se chce stát superposkytovatelem internetového připojení (dokonce internetového připojení zdarma!), čímž by jednak obešlo současné providery, kterým musí platit (a bude jim platit tím více, čím více dat se bude z jeho serverů přenášet) a za druhé by mělo velmi přesný přehled o geografickém rozmístění svých uživatelů (a každému je jasné, co by to znamenalo pro jeho reklamy a lokalizovaný content ve spojení s Google Maps nebo Froogle).

Už aby se do toho Google pustilo i v Česku!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je víceméně nezávislým publicistou, překladatelem, programátorem, skladatelem a tak podobně.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).