Hlavní navigace

PPF si vybrala Ericsson také na Slovensku, poběží na něm 5G síť tamního O2

15. 2. 2021

Sdílet

Ericsson Autor: Jan Sedlák

Mobilní operátor O2 Slovakia, který spadá pod českou skupinu PPF Telecom Group, bude provozovat bezdrátovou část 5G sítě na technologiích od švédské společnosti Ericsson. Slovenské O2 se tedy vydalo stejnou cestou, jako tuzemský CETIN. Ten na Ericssonu postaví čtyři z 6,5 tisíce základnových stanic.

O2 Slovakia bude, stejně jako CETIN, obměňovat staré technologie za nové: “Dohoda o spolupráci na výstavbe mobilných sietí novej generácie 5G a modernizácie RAN zahŕňa rozsiahlu generačnú obmenu súčasných 2G, 3G a 4G technológií.”

“Na prevádzku našich 2G, 3G, 4G, či 4,5G sietí používame viacero technológií od rôznych dodávateľov, pričom všetky prechádzajú pred nasadením do reálnej prevádzky dlhodobým testovaním nielen z pohľadu funkčnosti a výkonnosti, ale aj bezpečnosti. Rovnako pristúpime aj k výstavbe siete novej generácie fungujúcej na technológii Ericsson,” dodává slovenský operátor.

Hlavního dodavatele si na Slovensku vybrali i další hráči. Orange poběží na Nokii a 4ka prozatím operuje na ZTE.

V současné době se čeká, jaké dodavatele si vyberou další čeští hráči. Vlastník českého T-Mobilu v podobě Deutsche Telekomu například v Plzni otestoval technologie od SamsunguDo výběru promlouvá i složitá situace kolem společnosti Huawei, kterou NÚKIB označil za bezpečnostní hrozbu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 2. 2021 7:25

  Net

  Znamená ta obnova starých technologií za nové, že konečně bude podpora pro duplikovanou eSIM (chytré hodinky se stejným číslem jako mobil)? Nebo se na takové drobnosti pořád nemyslí?

 • 17. 2. 2021 12:21

  vdx

  Rozdělení sítí 5G považuju za naprosto nepřijatelné je to výsledek zmanipulovaného výběrového zřízení a je v podstatě úplně jedno na jakém hw to pojede.

  Je totiž jasné, že stávající 3 operátoři se vše snaží zazdít rychlým budováním těchto sítí, tak aby výsledky této krádeže veřejného bohatství (vzdušných frekvencí) za bílého dne již nebylo možné nijak zvrátit. Je to další skvělý výsledek stávající burešovské vlády, tedy kromě už druhé roční sekery 500 miliard ze státního rozpočtu :/

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).