Hlavní navigace

5G síť CETINu bude stát miliardy. Dodavatelé by se neměli vybírat jen podle ceny, říká firma

9. 12. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
CETIN spadající pod PPF říká, že by stát neměl dodavatele do kritické infrastruktury vybírat jen podle nejnižší nabízené ceny.

Infrastruktura pro mobilní síť 5G, kterou se chystá postavit společnost CETIN spadající pod PPF, vyjde na řádově miliardy korun. Pro Lupu to uvedl předseda představenstva Juraj Šedivý. Největší tuzemský provozovatel sítí si jako dodavatele technologií pro takzvanou rádiovou či přístupovou část 5G vybral švédský podnik Ericsson, který nahradí dosavadní prvky od čínského Huawei a finské Nokie.

CETIN zároveň začal veřejně vystupovat s prohlášeními, že by se v kritické infrastruktuře měly přestat vypisovat veřejné zakázky, jejichž hlavním kritériem výběru je nejnižší cena. Jak na Lupě pravidelně informujeme, Huawei se díky nejnižší ceně i splnění technických požadavků podařilo vyhrát řadu projektů, například pro zdejší nemocniceministerstvo financívnitro a policiiŘSDČEZ nebo Českou televizi.

Člen představenstva CETINu Michal Frankl s touto myšlenkou přišel v rámci nedávné diskuse na akci ministerstva průmyslu a obchodu. Nyní se pro Lupu podobně vyjádřil i Šedivý.

„Pro další rozvoj telekomunikací je kybernetická bezpečnost a s tím související důvěra uživatelů zásadní a je potřeba, aby skončila doba, kdy se kritická infrastruktura státu soutěží podle nejnižší ceny. V tendrech, kde záleží jen na ceně a které ve svých podmínkách bezpečnostní hrozby neberou příliš vážně, jsou řešení postavená na účinné kybernetické bezpečnosti předem znevýhodněná a nemohou je vyhrát,“ míní Šedivý. Operátoři zároveň nechtějí zákazy žádných dodavatelů.

Tendr pro všechny

CETIN jasně neuvádí, zda roli ve výběru dodavatele sehrála nejasná situace kolem firmy Huawei, proti které NÚKIB vydal varování (například proto, aby z pohledu CETINu díky výběru západního dodavatele „byl klid a jistota“). Frankl na debatě ministerstva průmyslu sdělil, že se „jeho“ společnost výběrem hlavního dodavatele intenzivně zabývala poslední dva roky.

Jak CETIN, O2 a Ericsson testovali 5G v Kolíně:

Situaci výběru komplikoval fakt, že kolem toho, jak to v Česku s Huawei nakonec bude, není jasno. Nyní platí varování a nutnost před nákupem posuzovat bezpečnostní rizika, ve hře je ale také vlivem takzvaného evropského toolboxu možnost nežádoucí dodavatele úplně zakázat.

„Fakticky jsme byli v situaci, kdy jsme se museli dívat dopředu. Museli jsme odhadovat, kam se regulace bude ubírat,“ konstatoval Frankl s tím, že stát své postupy a záměry nedostatečně komunikuje. To vadí i dalším operátorům i dodavatelům.

CETIN vypsal výběrové řízení, do kterého oslovil všechny dodavatele a všichni se také zúčastnili. „Hledali jsme dodavatele, který nám umožní nabídnout nejlepší možnou úroveň služeb a zajistí, že jeho dodávky budou odpovídat veškerým regulačním pravidlům na úrovni Česka i Evropské unie,“ naznačuje Šedivý. „Na těchto předpokladech a pochopitelně i na cenových požadavcích jsme postavili tendr, ve kterém nakonec zvítězila společnost Ericsson.“

Ve výběru se ale vedle bezpečnosti posuzovaly také finanční, byznysové a technické parametry. CETIN si mimo jiné mohl technologie Ericssonu, který v posledních letech v českých rádiových sítích velkých operátorů absentoval, více osahat díky společnému pilotnímu provozu 5G v Kolíně.

Operátorům bylo v debatách kolem Huawei a Číny často podstrkováno, že místo bezpečnosti raději upřednostňují nejlevnější technologie. To, kdo v tendru CETINu na 5G nabídl nejnižší cenu, není veřejné.

Postupná výměna

„Síťové technologie podléhají přirozenému životnímu cyklu a v tomto smyslu pro nás bylo rozhodování jednodušší, protože se obnova časově potkala s příchodem nové generace technologií,“ doplňuje dále Šedivý. To, že má Ericsson šanci právě díky generační výměně, popisoval v dřívějším rozhovoru pro Lupu šéf české pobočky Cveto Gašperut.

CETIN se v případě 5G chystá na obnovu zhruba čtyř tisíc základnových stanic, a tedy i na výměnu stávajících prvků. Půjde o kompletní nahrazení, ale i tak se testuje kompatibilita, aby výměna proběhla úspěšně. CETIN provozuje asi 6500 stanic, 2500 nicméně patří T-Mobilu, který sdílí část sítě s O2.

„Půjde o postupný a na plánování poměrně náročný proces výměny a nasazování nejnovějšího konceptu antén nebo propojování rádiové části s řídicí jednotkou. Novou technologii nejdřív znovu otestujeme ve zkušebních clusterech a po vyhodnocení zahájíme regulérní roll-out. Na konkrétním vysílači proběhne předem příprava, pak rychlá demontáž starého zařízení a obratem montáž nového a spuštění, obojí v průběhu jediného dne. Postupně bude docházet k obměně vysílačů tak, aby přerušení provozu bylo co nejmenší,“ přibližuje Šedivý postup výměny stávajících prvků za Ericsson.

„Celý proces výměny bude postupný a bude se řídit prioritami našeho partnera, pro kterého síť provozujeme, a objemem provozu v konkrétních lokalitách. Plán má pochopitelně i byznysový rozměr a bylo by předčasné teď větší detaily zveřejňovat,“ doplňuje předseda představenstva.

Švédská společnost pro Lupu dodávku technologií popsala takto: „Pětiletý kontrakt zahrnuje kompletní modernizaci rádiové části mobilní sítě společnosti CETIN s využitím portfolia Ericsson Radio System pro 5G Standalone (SA) i 5G Non-Standalone (NSA) řešení. Ta zahrnují technologie Massive MIMO, Ericsson Spectrum Sharing, 5G New Radio (NR) Carrier Aggregation a možnosti vzdáleného upgradu na 5G SA. Součástí kontraktu je také anténní systém Ericsson (dříve Kathrein Mobile Communication), který zvýší pokrytí, kapacitu a umožní energeticky efektivnější provoz sítě. Výsledkem kontraktu, který okamžitě vstupuje v platnost, bude implementace rádiové přístupové sítě (RAN) společnosti CETIN se stoprocentním použitím Ericsson RAN technologie.“

CETIN zároveň chce zachovat strategii více dodavatelů a prvky od Ericssonu může dále kombinovat. Vendor lock-inu se ostatně snaží bránit každý rozumný hospodář.

ebf - tip do článku - debata

S tím, jak se komplikuje situace kolem Huawei a Číny, se začal trh více zaměřovat na alternativy. Mimo jiné totiž panují obavy, že se vyřazením doposud nejsilnějšího hráče zmenší konkurence, což zvýší závislost a vyšponuje ceny. Na debatě ministerstva průmyslu zaznělo, že se urychluje debata kolem otevřeného standardu OpenRAN, aktivní je zejména Vodafone. Na celosvětové (západní) konferenci o 5G v Praze koncepci OpenRAN slibně hodnotily také Spojené státy a Velká Británie.

CETIN rovněž OpenRAN sleduje a je v kontaktu s dodavateli. „V našich podmínkách ale zatím technologii nepovažujeme za dostatečně zralou pro komerční nasazení,“ uzavírá nicméně Šedivý a potvrzuje tak slova techniků tohoto operátora.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).