Hlavní navigace

Před 65 lety spustili technici televizní studio v Ostravě. Měli jen vysloužilou kameru

11. 1. 2021

Sdílet

Televizní studio Ostrava, 1956 Autor: Česká televize

Ostrava se stala před 65 lety první mimopražskou lokalitou, ve které vzniklo vlastní studio Československé televize. „O možnosti regionálního studia se začalo mluvit již po druhé světové válce. Důležitou roli sehrál rozvinutý těžký průmysl stěžejní pro tehdejší režim a potřeba pracovní síly. Aby vláda do Ostravy nalákala nové pracovníky, nařídila v lednu 1954 vznik místního vysílače pro příjem pražského televizního signálu. Jeho propojení se ovšem nepodařilo včas dokončit, a proto se nadšení technici rozhodli, že vysílání zprovozní vznikem vlastního televizního studia,“ uvádí podkladové materiály k historii studia.

Vysílání začalo 31. prosince 1955 v 19.30, jako první se na obrazovce objevila hlasatelka Eva Mudrová (dříve Kunertová). „Když se blížil prosinec pětapadesátého roku, tak mě coby rozhlasovou hlasatelku požádali, abych ve vysílání přečetla úvodní hlášení. Brala jsem to tehdy tak, že je to jako na mikrofon v rozhlase, akorát mě bude vidět,“ vzpomíná Eva Mudrová. „Televize tehdy sídlila na kopci nad městem, na vysílači na Bobrovníkách. Tam se nacházelo malé studio šest krát pět metrů, ve kterém bylo kvůli světlům snad padesát stupňů, a jedna vysloužilá kamera z Prahy,“ vybavuje si.

Až teprve v průběhu prvního roku vysílání se podařilo dokončit propojení s Prahou, což umožnilo vzájemnou výměnu pořadů a tím i rozšíření televizního programu. Úspěch vysílání byl natolik významný, že představoval inspiraci pro vznik dalších studií, v Brně a Košicích. V roce 1956 studio pořídilo první černobílý přenosový vůz, který umožnil vysílat přímé sportovní a divadelní přenosy, reportáže, oblíbený pořad Hádej, hádej hadači či přenos Silvestra z Pradědu.

Zpočátku se z Ostravy vysílalo jen dva dny v týdnu (ve středu vždy od 19.00 do 21.30 hod. a v neděli od 18.30 do 21.30 hod.), později čtyři dny (v úterý, ve čtvrtek, v sobotu a v neděli). Televizní vysílání komplikovalo nedokonalé technické zařízení a poměrně často docházelo k poruchám. 

Dnes sídlí hlavní budova studia v bývalém Divadle Petra Bezruče v centru Ostravy, kde disponuje dvěma studii. Třetí, zejména pro prostorově náročnější pořady, se pak nachází mimo centrum, v Ostravě-Radvanicích. Ostravské studio disponuje celkem 250 stálými zaměstnanci.

Česká televize připomene výročí tematickým programem. Ve čtvrtek 14. ledna program ČT art odvysílá přímý přenos Novoročního koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Následující víkend uvede také koncerty Jaromíra Nohavici a Marie Rottrové nebo inscenaci Pestré vrstvy. Stanice ČT2 v sobotu 16. ledna večer zařadí premiéru trikového koprodukčního snímku Cesta do nemožna. O víkendu dále nabídne průřez úspěšnými pořady, které v Ostravě vznikly – snímky Nespavost či Ženy, které nenávidí muže, pohádky Čerte, drž se svého kopyta!, Království potoků nebo O králi, hvězdáři, kejklíři a třech muzikantech. Chybět nebude ani vzpomínka na oblíbený pořad To bylo Neváhej a toč! či premiéra epizody televizního fejetonu Postřehy odjinud: Horní Rakousko očima Pavla Poláka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).