Hlavní navigace

Parler je nedostupný, proti službě zakročily Amazon Web Services, Google i Apple [AKTUALIZOVÁNO]

11. 1. 2021

Sdílet

Sociální sítě - Parler Autor: Parler
  • 10. 1. 8:00 – zprávu jsme aktualizovali o informace o vyřazení Parleru z App Store a o nadcházejícím ukončen služeb AWS
  • 11. 1. 9:30 – do úvodu zprávy jsme doplnili informaci o nedostupnosti Parleru

Web služby Parler je od dnešního rána našeho času nedostupný. Podle BBC jde o důsledek toho, že sociální síť od svých služeb odstřihl poskytovatel cloudových služeb Amazon Web Services (AWS).

Amazon Parler o plánovaném ukončení služeb informoval s 24hodinových předstihem. Šéf Parleru John Matze už dříve napsal, že by sociální síť mohla být offline až týden, než se jí případně podaří přesunout k jinému poskytovateli. 

Vyřazení z Google Play i App Store

Parler, „náměstí světa“ nebo „sociální síť svobody projevu“, jak služba sama sebe označuje, byl o víkendu pod tlakem Googlu a Applu, aby začal moderovat obsah, který na něj přidávají jeho uživatelé. Americká služba se profiluje jako konkurence Facebooku či Twitteru a láka uživatele, které tato sociální média z různých důvodů zablokovala.

Google už stáhl její mobilní aplikaci z obchodu Google Play. Zdůvodnil to tím, že se na Parleru opakovaně objevuje obsah, který vyzývá k násilí v USA. „Od aplikací distribuovaných přes Google Play vyžadujeme implementaci důsledného systému moderování obsahu. S ohledem na pokračující a naléhavou hrozbu veřejné bezpečnosti jsme aplikaci z obchodu stáhli až do doby, dokud tento problém nevyřeší,“ stojí v oficiálním vysvětlení Googlu zveřejněného například v CNN

Konkurenční Apple nejprve Parler vyzval k tomu, aby během 24 hodin na své platformě důsledné moderování obsahu zavedl, jinak bude jeho aplikace zabanována i v mobilním ekosystému Applu.

AKTUALIZACE 10. 1. 8:00 – Apple po uplynutí lhůty (v noci na neděli našeho času) Parler z App Store vyřadil.

AKTUALIZACE 10. 1. 8:10 – Podle serveru Buzfeed má Parler další problém: ukončení poskytování služeb sociální síti s 24hodinovým předstihem oznámil Amazon Web Services. Cloudová služba Amazonu přestane Parleru poskytovat služby k půlnoci z neděle na pondělí amerického času. 

Svoboda slova versus násilí

Parler si zakládá na tom, že obsah příliš nemoderuje, což zdůvodňuje právem uživatelů na svobodu slova. Matze označil požadavky Googlu a Applu za útok na svobodu projevu. Obvinil také „technologické obry“ z koordinovaného útoku, který má vyřadit jejich konkurenci. 

Parler na svém webu začal nabízet aplikaci pro Android ke stažení ve formě instalačního balíčku APK. U iOS ale prakticky nemá šanci se na platformu mimo App Store dostat.

Podle New York Times se v průběhu středečních násilností v budově amerického Kapitolu demonstranti mimo jiné přes Parler (a obdobnou síť Gab) dozvídali o tom, jak se vyhnout policii nebo jaké nástroje si přinést k vypáčení dveří. 

Kvůli obavám z dalšího podněcování k násilí Facebook, Instagram, Twitter a další sociální sítě zablokovaly účty končícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jedno ze svých fór smazala také diskusní platforma Reddit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).