Hlavní navigace

První evropský dům z 3D tiskárny má své obyvatele, jde o nizozemský pár

Sdílet

Ondřej Novák 30. 4. 2021

Nizozemci Elize Lutzová a Harrie Dekkers jsou prvními lidmi v Evropě, kteří začali legálně obývat dům zcela vytištěný na 3D tiskárně. Informoval o tom britský Guardian. Dům v podobě velkého kamene stojí v Eindhovenském předměstí Bosrijik a postavila ho firma Saint-Gobain Weber Beamix v rámci projektu Milestone. Na návrhu se podílela technická univerzita v Eindhovenu.

Dům o dvou místnostech má obyvatelnou plochu 94 metrů čtverečních a firma jich plánuje vystavět celkem pět. Stavbu zajistila 3D tiskárna s robotickým ramenem a tryskou. Jako konstrukční materiál posloužil beton, který tiskárna kladla vrstvu za vrstvou jako při běžném 3D tisku menších výrobků například z plastu. „Je to nádherné,“ cituje Guardian Lutzovou a Dekkers dodává, že stavba má „nádech bunkru, působí bezpečně.“

Nizozemský dům z 3D tiskárny.
Autor: Printscreen, Lupa.cz

Nizozemský dům z 3D tiskárny.

Budova se skládá z 24 samostatných betonových částí, které firma vytiskla v továrně v Eindhovenu a na místo určení je převezla nákladním automobilem. Tisk domu trval asi 120 hodin. „Pokud bychom všechny základní části vytiskli najednou, zabrala by nám stavba méně než 5 dní, protože tiskárna nemusí jíst, nemusí pít, nemusí odpočívat. Takže kdybychom začali zítra a naučili se, jak tisknout domy najednou, mohli bychom mít další dům hotový do pěti dnů,“ vysvětluje výhody 3D tisku Bas Huysmans ze stavební firmy.

Kromě rychlosti je výhodou také vyšší efektivita procesu stavby, kdy dochází k menšímu plýtvání stavebním materiálem. Budova je tak i ekologičtější. Huysmans navíc dodává, že jde o první dům z 3D tiskárny, který je 100% schválen místními úřady a je zároveň obsazen platícími lidmi. Nizozemský pár za pronájem domu platí 800 eur.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.