Hlavní navigace

Prymula: certifikace CoroVentu pro nouzové použití by mohla být do středy

20. 10. 2020

Sdílet

CoroVent Autor: Karel Wolf

Jednoúčelové plicní ventilátory CoroVent, vyvinuté na jaře ze strany ČVUT ve spolupráci s iniciativou Covid19CZ speciálně pro boj s novým koronavirem, by mohly získat českou certifikaci pro nouzové použití v klinické praxi ve středu.

S informací po týdnech nejistoty přišel ministr zdravotnictví Roman Prymula (ANO) na svém Twitteru.

Doposud ventilátory do klinického provozu coby zdravotnický prostředek nesměly, chybělo jim totiž posouzení shody s technickými požadavky, které přikazuje evropská legislativa. Situaci mohla řešit jednotlivá nemocniční zařízení individuálními žádostmi o výjimku u českého ministerstva zdravotnictví. Tento proces je ale zdlouhavý a v čase, kdy o výjimku žádají desítky nemocnic také nepraktický. Společnost MICo Medical, která ventilátory vyrábí, proto již před časem začala  s ministerstvem vyjednávat o hromadné výjimce. Ventilátory také v létě získaly certifikát Emergency Use Authorization (EUA) amerického úřadu Food and Drug Administration (FDA), který jim otevřel brány do zemí mimo EU, kde se již v některých případech skutečně nasazují.

Podle ČVUT o nouzové ventilátory CoroVent od minulého týdne, kdy univerzita začala mapovat poptávku, projevilo zájem několik desítek českých nemocnic. ČVUT nemocničním zařízením plicní ventilátory, na které se složili občané a firmy v rámci jarní dárcovské kampaně nabídne zdarma. Nemocnice si o něm mohou žádat prostřednictvím formuláře na stránce www.cvut.cz/corovent.

Nouzi o ventilátory doposud Česká republika nepocítila. Podle posledních oficiálních dat by se v nemocnicích mělo aktuálně nalézat 1898 regulérních víceúčlových plicních ventilátorů, obsazeno je 52 % z nich.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 10. 2020 14:28

    MP

    Nakonec to není špatně. Tyto ventilátory byly vyvinuty jako nouzové a dosud nebyly třeba. Tak jen aby ta výjimka byla schválena s předstihem, než budou třeba. Protože jen rozvoz a zaškolení nějakou dobu potrvá. Chápu, že plné klinické zkoušky se prostě nestihnou.
    Jen je divné, že se to rozhýbalo až v době, kdy spřátelená firma je začala dodávat (neschválené) a když se z ČVUT ozvali, že ty na jaře vyrobené nikdo nechce.

  • 21. 10. 2020 11:21

    FJ

    Je to špatně.
    Všechno už mohlo být dávno připraveno. Takhle se jen zbytečně zvyšuje stres a (zcela logicky) nedůvěra společnosti ve schopnost vlády řídit tento stát.
    Stačilo, aby se na to úřady nevykašlaly. Nebo to snad byl dokonce záměr? Nechci být škarohlíd, ale když čteme články o tom, jak stát přehlíží české výrobce a objednává předražené pomůcky z Číny... Darovaná linka na výrobu roušek je stále na Taiwanu...

    Ještě 8.10. v rozhovoru (zde na Lupě) zástupce výrobce ventilátorů řekl:
    „Ministerstvo nás zatím neoslovilo. ..“
    „Takový postup by nám značně urychlil cestu k regulérní certifikaci pro celou Evropu.“

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).