Hlavní navigace

Půl milionu za šroubovák v uchu. Vysílací rada rozdávala pokuty

10. 12. 2020

Sdílet

Divák, seriál, televize Autor: Pexels

Celkem tři pokuty udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém aktuálním zasedání. Státnímu úřadu se nelíbil surový film odvysílaný na maďarské stanici s českým provozovatelem. Sankce padla také za reklamu na Nově, ve které byly nepřipoutané děti. A televize Power TV nedoložila podíl evropské tvorby ve vysílání.

Nejvyšší sumu by měla zaplatit firma AMC Networks Central Europe. Společnost se sídlem v pražském Karlíně získala v roce 2017 od českého úřadu licenci k satelitnímu vysílání programu Film Mania. Ten je sice určen pro Maďarsko a vysílá v maďarštině, ale jeho soulad se zákonem vyhodnocuje ten, kdo mu udělil licenci. Proto česká vysílací rada posuzuje případ z letošního března, kdy Film Mania v odpoledním programu odvysílala brutální film Nebezpečná kořist. Začal krátce před čtvrtou odpoledne a podle posouzení českého úřadu mohl ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých.

„Obsahoval výrazně realistické a emotivně působící násilné scény. Nejvýraznějšími případy byla scéna zákeřného napadení muže zezadu s použitím šroubováku zabodnutého do ucha, dále scéna výrazně krvavé rvačky přesily tří mužů proti jednomu, který se bránil mimo jiné vytržením kusu masa zuby z krku jednoho z útočníků a několikanásobným naražením hlavy dalšího útočníka na zeď, a pak smýkáním jeho hlavy velkou silou po drsné zdi, takže za ní zůstávala široká krvavá šmouha, dále scéna nečekaného zavraždění starce deviantním sériovým vrahem zabodnutím zahradnických nůžek do břicha a scéna vraždy dívky deviantním sériovým vrahem zpracovaná sice s potlačenou vizuální explicitností, ale silně emotivním způsobem. V násilných scénách bylo patrné silné fyzické i psychické utrpení postav, tyto scény vyvolávaly pocity stísněnosti, nejistoty a strachu, byly zpracovány výrazně sugestivně, a především u menších dětí mohly vyvolat psychický otřes a následné trvalejší stavy úzkosti. Scény zobrazovaly situace, jež mohou mít u dětských diváků potenciál snižovat citlivost k projevům násilí. Pořad tak mohl ohrozit zejména psychický vývoj dětí a mladistvých,“ konstatovala vysílací rada.

AMC Networks Central Europe by měla za svůj prohřešek zaplatit 500 000 Kč. Proti pokutě se může bránit u Městského soudu v Praze.

Další pokutu ve výši 100 000 Kč dostal provozovatel autobazaru AAA Auto za reklamní klip, který si objednal ve vysílání televize Nova. Reklama odvysílaná 12. března po Poledních Televizních novinách obsahovala záběry nepřipoutaných dětí na zadních sedadlech vozu. Zákon o regulaci reklamy ale zakazuje ukazovat osoby mladší 18 let nevhodným způsobem v nebezpečných situacích.

S nejnižší pokutou 10 000 Kč „odešel“ z aktuálního zasedání vysílací rady provozovatel televize Power TV. Ve vysílání neporušil nic, ale na žádost rady nepředložil údaje o počtu a délce vysílaných evropských děl za rok 2019. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).