Hlavní navigace

Rusko začalo zpomalovat přístup k Twitteru a hrozí službě úplným zablokováním

Sdílet

David Slížek 10. 3. 2021

Ruský regulační a cenzurní úřad Roskomnadzor oznámil, že začíná zpomalovat rychlost služby Twitter v rámci ruského internetu. Oficiálním důvodem má být to, že Twitter dlouhodobě nemaže obsah, který mu úřad nahlašuje jako nelegální.

Podle Roskomnadzoru má jít údajně o dětskou pornografii, informace o užívání drog či výzvy k sebevraždám nezletilých. Zda jde skutečně o tento obsah se ale nedá nezávisle ověřit. Twitter (společně s Googlem, Facebookem, TikTokem a Telegramem) aktuálně čelí v Rusku státní žalobě za to, že nemazal výzvy k účasti na protivládních demonstracích.   

Podle Roskomnadzoru se má zpomalení Twitteru týkat 100 % mobilních zařízení a 50 % fixních zařízení připojených k internetu v rámci Ruské federace. Pokud Twitter nebude obsah mazat, hrozí mu i úplné zablokování, řekl úřad.

Agentura Reuters s odvoláním na ruskou agenturu Interfax uvádí, že se zpomalení má týkat především stahování obrázků a videa, ale ne textového obsahu.

Je otázkou, jak moc se ruskému úřadu zásah proti Twitteru podaří. Když se v roce 2018 se pokusil blokovat provoz komunikační služby Telegram, podařilo se mu zkomplikovat provoz řady různých služeb, včetně některých od Googlu či Amazonu, ale na fungování Telegramu opatření příliš velký vliv neměla.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.