Hlavní navigace

S budováním internetu v ČR mají pomoci koordinátoři, každý kraj dostal svého

Sdílet

Jan Sedlák 19. 6. 2020

V České republice od letošního července začnou fungovat už dříve plánované kanceláře Broadband Competence Office (BCO), které budou mít za úkol v jednotlivých regionech pomáhat s výstavbou vysokorychlostního internetu. BCO bude v každém kraji, vždy s vlastním koordinátorem.

„Koordinátoři z BCO budou krajům a obcím radit kromě liniových staveb například s aktualizací územních plánů, pomáhat při jednání s investory, orgány a institucemi Evropské unie, s tipy na využívání dotací a dalších finančních nástrojů a podobně. Rovněž budou podporovat agregaci poptávky po vysokorychlostních službách či usilovat o odstraňování překážek a snižování investiční náročnosti. Souhrnně tedy: společně s MPO a samosprávami budou lidé z BCO hledat a prosazovat všechny způsoby, jak proces projektové přípravy a výstavbu vysokorychlostních sítí maximálně urychlit,“ uvádí ministerstvo průmyslu a obchodu, která má aktivitu na starost.

MPO dnes podepsalo memorandum o spolupráci se Svazem měst a obcí ČR, což má v koordinaci výstavby pomoci. Memorandum je k dispozici zde (PDF).

Posty regionálních koordinátorů se obsazují na základě výběrových řízení. V Ústeckém, Libereckém a Královehradeckém řízení ještě běží. Již dosazení koordinátoři jsou tito: Stanislav Štumpf (Středočeský), Tomáš Novák (Jihočeský), Gustav Charouzek (Vysočina), Zdeněk Dvořák (Zlínský), Vladimír Matoušek (Olomoucký), Andreas Hahn (Moravskoslezský), Tomáš Krátký (Pardubický), Jana Vinšová (Karlovarský), Michal Lašťovka (Plzeňský) a Marek Sovka (Jihomoravský).

Vedoucím BCO je Michal Manhart a začínají fungovat také dva techničtí manažeři, konkrétně Jan Kramosil a Jiří Kliner. Další informace se mají postupně objevit na rozpracovaném webu.

BCO mají pomáhat s těmito úkoly:

  • Prosazování a napomáhání koordinace při výstavbě/rekonstrukci liniových staveb s rozvojem vysokorychlostních sítí.
  • Propagace a prosazování a odstraňování existujících překážek a snižování investiční náročnosti.
  • Hledání způsobů, jak urychlit proces projektové přípravy a výstavbu vysokorychlostních sítí.
  • BCO jako odborný partner pro místní samosprávy – sdílení zkušeností.
  • BCO je nezávislé a technologicky neutrální. Každý pracovník musí dodržovat etický kodex pracovníka BCO.
Našli jste v článku chybu?