Hlavní navigace

Šéf Vodafonu: neomezený tarif zavést nejde, lidé by připojením domácností přetížili síť

23. 5. 2018

Sdílet

Vodafone - logo Autor: Vodafone ČR

Agentura ČTK vydala pozoruhodný rozhovor s nedávno jmenovaným generálním ředitelem mobilního operátora Vodafone Petrem Dvořákem. Vysvětluje v něm mimo jiné, co podle něj brání uvedení neomezených datových tarifů na český trh.

Pokud by operátoři neomezené LTE nabídli, využila by jej část uživatelů pro připojení domácích Wi-Fi, a to by extrémně zatížilo mobilní vysílače a snížilo kvalitu služby pro všechny uživatele v dané oblasti, tvrdí Dvořák. Operátor přitom sám od loňského podzimu nabízí „pevný internet“ bez FUP přes LTE (uživatel ale nesmí modem přenést na jiné místo, takže se operátorovi lépe odhaduje zatížení buňky).

Podle Dvořáka je hlavní problém v tom, že v Česku je „nedostatečná soutěž v pevných službách, pomalé tempo inovací v pevných sítích a komplikovaná výstavba sítí obecně“. ČR má podle něj jedno z nejpomalejších pevných připojení v Evropě, což dokládá odkazem na měření Seznam.cz, podle kterého se přes 80 % českých domácností připojuje rychlostí pod 10 Mb/s.

Jak jsme ale psali už při zveřejnění tohoto průzkumu, čísla Seznamu je potřeba vnímat v souvislostech jeho metodiky. Firma ke zjišťování rychlostí používala data z provozních logů své CDN. Měřila tak aktuální rychlost stahování dat.

Data ale nezohledňují řadu faktorů: rychlost Wi-Fi modemů v domácnosti, počet zařízení k modemu připojených (za jednou IP se jich může skrývat více), rychlost a kapacitu u poskytovatele, agregaci na jedné přípojce nebo to, jakou rychlost přípojky si uživatel od poskytovatele vůbec pořídil.

Naopak v mobilních sítích podle Dvořáka konkurence funguje. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) by se tak podle ředitele českého Vodafonu měl věnovat spíše nastavení podmínek pro kvalitní pevný internet.

O neomezený mobilní datový tarif přitom zákazníci podle Dvořáka nemají zájem. A řešení pro ty, kteří by jej chtěli, je podle něj dostupné už dnes: „Když si někdo pořídí náš tarif se sedmi GB dat a k tomu si koupí balíček se všemi Passy, tak má v podstatě neomezený internet,“ řekl Dvořák pro ČTK.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).