Hlavní navigace

Seznam.cz chce po Googlu už 10 miliard Kč, chystá podání žaloby

17. 6. 2021

Sdílet

Pavel Zima - Seznam.cz Autor: Seznam.cz

Seznam.cz zvýšil svůj požadavek na náhradu škody od Googlu o miliardu na více než 10 miliard Kč. Informovala o tom agentura ČTK. Původně přitom česká firma vyzývala Googlu k uhrazení 9,072 miliardy Kč. Předžalobní výzvu poslal Seznam Googlu loni v prosinci. Teď podle ČTK chystá podání žaloby. Od Googlu zatím Seznam žádnou oficiální reakci nedostal, potvrdila Lupě mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová.

Seznam chce nahradit škodu, která mu podle vedení firmy vznikla v letech 2011 – 2018 zneužíváním dominantní pozice Googlu v operačním systému Android. Seznam podle výzvy narážel na bariéry, kterému ztěžovaly šíření jeho mobilních aplikací na zařízeních s Androidem.

„Jde zejména o nedovolené podmiňování přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play využíváním vyhledávacích produktů Google na mobilních zařízeních, dále o pobídky Googlu vůči výrobcům těchto zařízení na předinstalace vlastních aplikací na úkor konkurentů a v neposlední řadě o bránění ve vývoji a distribuci konkurenčních operačních systémů Android. Google vytvořil sofistikovaný systém překážek, skrze který roky bránil Seznamu ve vstupu na trh a činil tak v rozporu s právem EU. V důsledku toho vznikla Seznamu škoda,“ vysvětloval už loni v zimě Seznam.


Autor: Seznam.cz

Pavel Zima, Seznam.cz

Google dostal v roce 2018 za zneužívání dominance v Androidu od Evropské komise pokutu 4,34 miliardy eur, proti rozhodnutí se ale odvolal k soudu, konečný verdikt ale zatím nepadl.

Seznam teď zvýšil svůj požadavek na více než 10 miliard Kč. Podle ČTK to předseda představenstva Seznamu Pavel Zima vysvětluje tím, že nápravná opatření, která Google po pokutě přijal, nebyla dostatečná.

„Vývoj v roce 2020 ukázal, že nápravná opatření nemají ve své aktuální podobě dostatečný vliv na narovnání trhu, který Google roky narušoval svým protisoutěžním jednáním. Je zřejmé, že chování společnosti Google v minulých letech bude mít na trh mnohem větší a dlouhodobější dopady, než se původně očekávalo. Do výše žalované částky tak nyní můžeme zohlednit data o reálných dopadech jednání Googlu i za celý rok 2020, která ještě loni v prosinci nebyla k dispozici,“ vysvětluje Kapuciánová.

Americká firma zavedla v Androidu tzv. Choice screen, na které při úvodním nastavování operačního systému dávala uživatelům na výběr z několika vyhledávačů, které si mohli nastavit jako výchozí. Provozovatelé vyhledávačů o místo na obrazovce museli soutěžit v aukci a Googlu za umístění platit.

Po námitkách konkurentů a tlaku Evropské komise Google na začátku letošního června oznámil, že tento způsob výběru ruší. Nově tak bude na Choice scren nabízet vyšší počet vyhledávačů a jejich provozovatelé za to nebudou muset nic platit.

Seznam.cz se snaží v mobilech prosadit i dalšími způsoby. V létě 2020 rozjel velkou spolupráci s čínskou firmou Huawei, která po amerických sankcích ztratila v mobilních zařízeních přístup ke službám Googlu. V Česku je nahrazuje právě službami Seznamu. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).