Hlavní navigace

V Androidu bude na výběr více vyhledávačů a nebudou za to Googlu platit

8. 6. 2021

Sdílet

Google - vyhledávání - vyhledávače - choice screen Autor: Google

Google ustoupil kritice konkurence a tlaku Evropské komise a od září změní způsob výběru vyhledávačů na tzv. Choice screen. Jde o volbu, který vyhledávač se má v zařízení nastavit jako výchozí, která se uživateli zobrazí při prvním spuštění telefonu či tabletu s Androidem.

Dosud byl seznam omezený na tři vyhledávače a o zařazení na něj museli provozovatelé soutěžit v aukci. Výsledkem bylo, že se na seznam často dostávaly i málo známé metavyhledávače (pro Česko je aktuálně na výběr GMX, PrivacyWall a  Seznam.cz). Konkurenti Googlu dosavadní mechanismus kritizovali a stěžovali si na něj dopisem Evropské komisi (podepsal jej i český Seznam.cz).

Google po tlaku tuto praxi od září změní. Za prvé zvýší počet nabízených vyhledávačů na maximálně dvanáct. Na vrchol seznamu se automaticky zařadí pět nejpoužívanějších vyhledávačů v daném regionu (na základě statistik služby Statcounter) a za nimi se bude zobrazovat dalších sedm obecných vyhledávačů, které v dané zemi působí (pokud jich v regionu funguje více, budou se v seznamu náhodně střídat).


Autor: Google

Předpokládaná nová podoba Choice screen

Google také přestane po provozovatelích vyhledávačů požadovat za zařazení na seznam peníze.

Aby se vyhledávač na seznam mohl dostat, bude muset nabízet všeobecné vyhledávání na internetu (nesmí tedy jít o specializované vyhledávače), jeho služba bude muset být lokalizované do jazyka dané země a musí mít aplikaci v Google Play. Provozovatelé se mohou o účast na seznamu hlásit každá rok v červnu. 

Choice scren Google zavedl v roce 2020 poté, co v roce 2018 dostal od Evropské komise za zneužívání dominance v Androidu pokutu 4,34 milionu eur

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 6. 2021 6:25

    Net

    A když uživatel bude mít zájem o konkrétní vyhledávač, který ten systém nevybere, tak musí telefon restartovat a doufat, že se do náhodného výběru dostane, nebo půjde při instalaci vybírat i ty ostatní? Nebo jako dosud něco nainstaluje, stáhne co potřebuje a balast zase odinstaluje?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).