
Slovenský procesor Prodigy Universal procesor se pomalu chystá do výroby. Společnost Tachyum, která za jeho vývojem stojí, odeslal výrobci hardwarový emulační design. Díky tomu bude možné vytvořit emulační FPGA desky a pomocí nich otestovat hardware, software a I/O. Následně by pak došlo na rozjezd výroby samotného procesoru, v první fázi takzvaný tape-out.
“Postun do FPGA fáze je nejvýraznější krok k přípravě dodávek procesoru Prodigy na trhu,” uvádí zakladatel a šéf Tachyum Radoslav Danilák. “Rozhodli jsme se vytvořit vlastní emulační FPGA systém namísto spoléhání se na již existující. Bude tak možné dosáhnout dostatečných rychlostí pro běh reálných aplikací a I/O. Zároveň se to netýká pouze jednoho jádra. Implementujeme kompletní emulaci čipu, což poslouží jako finální důkaz toho, že Prodigy bude po tape-outu pracovat v křemíku.”
O Tachyum jsme na Lupě psali. Startup se snaží vyvinout univerzální procesor, který by měl v některých operacích překonat jak běžné CPU procesory, tak grafická GPU a TPU od Googlu. O projekt už se začali zajímat zpravodajci a armády Spojených států, Evropské unie a NATO. Další informace o projektu nedávno přinesl ZDNet.
Radoslav Danilák v byznysu s čipy působí dlouho. Mimo jiné vybudoval startupy SandForce (za 377 milionů prodáno LSI Corporation) a Skyera (prodáno Western Digital). Podílel se na vývoji čipů pro donedávna nejvýkonnější čínský superpočítač Tianhe-1A nebo čipu pro PlayStation 2. Na Prodigy a Tachyum vložil peníze sám za účasti slovenského investičního fondu IPM Group a půjčky od tamní vlády.
O Tachyum a Prodigy více na Lupě:
Slovenský Tachyum vyvíjí vlastní univerzální procesor. Má překonat klasické procesory i grafiky
Armády a zpravodajci USA, EU a NATO se začali zajímat o slovenský procesor