Hlavní navigace

Slovenský univerzální procesor Tachyum se pomalu chystá do výroby

30. 10. 2020

Sdílet

Tachyum

Slovenský procesor Prodigy Universal procesor se pomalu chystá do výroby. Společnost Tachyum, která za jeho vývojem stojí, odeslal výrobci hardwarový emulační design. Díky tomu bude možné vytvořit emulační FPGA desky a pomocí nich otestovat hardware, software a I/O. Následně by pak došlo na rozjezd výroby samotného procesoru, v první fázi takzvaný tape-out.

“Postun do FPGA fáze je nejvýraznější krok k přípravě dodávek procesoru Prodigy na trhu,” uvádí zakladatel a šéf Tachyum Radoslav Danilák. “Rozhodli jsme se vytvořit vlastní emulační FPGA systém namísto spoléhání se na již existující. Bude tak možné dosáhnout dostatečných rychlostí pro běh reálných aplikací a I/O. Zároveň se to netýká pouze jednoho jádra. Implementujeme kompletní emulaci čipu, což poslouží jako finální důkaz toho, že Prodigy bude po tape-outu pracovat v křemíku.”

O Tachyum jsme na Lupě psali. Startup se snaží vyvinout univerzální procesor, který by měl v některých operacích překonat jak běžné CPU procesory, tak grafická GPU a TPU od Googlu. O projekt už se začali zajímat zpravodajci a armády Spojených států, Evropské unie a NATO. Další informace o projektu nedávno přinesl ZDNet.

Radoslav Danilák v byznysu s čipy působí dlouho. Mimo jiné vybudoval startupy SandForce (za 377 milionů prodáno LSI Corporation) a Skyera (prodáno Western Digital). Podílel se na vývoji čipů pro donedávna nejvýkonnější čínský superpočítač Tianhe-1A nebo čipu pro PlayStation 2. Na Prodigy a Tachyum vložil peníze sám za účasti slovenského investičního fondu IPM Group a půjčky od tamní vlády.

O Tachyum a Prodigy více na Lupě:

Slovenský Tachyum vyvíjí vlastní univerzální procesor. Má překonat klasické procesory i grafiky

Armády a zpravodajci USA, EU a NATO se začali zajímat o slovenský procesor

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).