Hlavní navigace

Armády a zpravodajci USA, EU a NATO se začali zajímat o slovenský procesor

10. 9. 2020

Sdílet

Tachyum

Slovensko-americký univerzální procesor Prodigy, za kterým stojí technolog a podnikatel Radoslav Danilák a o kterém jsme na Lupě více psali, navázal kontakty s vládami Spojených států, Evropské unie a zemí NATO. Společnost Tachyum, jenž za Prodigy stojí, vytvořila obchodní jednotku, která se má o tyto klienty starat. Zájem údajně projevují zejména armádní a zpravodajské složky.

Danilák armády a zpravodajce označuje za early adopters, tedy subjekty, které se do nasazování a testování nového procesoru pouští jako jedni z prvních.

Prodigy má být univerzální procesor, který má v určitých typech úloh překonat běžná CPU, GPU i TPU jednotky od Googlu. Zaměřený je na náročné výpočty operací kolem prvků umělé inteligence, strojového učení nebo na superpočítače.

“Prodigy překonává současné nejvýkonnější Xeony od Intelu s tím, že spotřebovává desetkrát méně energie. V superpočítačích či trénování AI pak překonává nejrychlejší GPU od Nvidie,” uvádí společnost. Konkrétní srovnávací testy ještě nezveřejnila. Prodigy má jít do prodeje v příštím roce.

Danilák v byznysu s čipy působí dlouho. Mimo jiné vybudoval startupy SandForce (za 377 milionů prodáno LSI Corporation) a Skyera (prodáno Western Digital). Podílel se na vývoji čipů pro donedávna nejvýkonnější čínský superpočítač Tianhe-1A nebo čipu pro PlayStation 2. Na Prodigy a Tachyum vložil peníze sám za účasti slovenského investičního fondu IPM Group a půjčky od tamní vlády. Více o projektu v našem článku.

“Součástí týmu Tachyum je několik osobností s nejvyššími bezpečnostními prověrkami, což zajišťuje odpovídající úroveň bezpečnosti pro vývoj federálních projektů. Členové týmu, včetně zakladatelů Tachyum, obsluhující vládní zákazníky pracovali na utajovaných technologiích a v entitách typu Sandia či Skyera, a také pracovali pro americkou vládu a armádu,” vzkazuje dále Tachyum. Seznam některých členů týmu je zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).