Hlavní navigace

Soud zrušil pokuty pro teleshopping Klenot TV

26. 11. 2020

Sdílet

Klenot TV Autor: Repro Klenot TV

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání prohrála soudní spor s maďarskou teleshoppingovou firmou Emporia Style. Městský soud v Praze v polovině října zrušil dvě půlmilionové pokuty z února 2018 za teleshopping Klenot TV na stanici Barrandov.

První pokuta byla za propagaci kolekce Měsíční kámen. Moderátorka podle vysílací rady v teleshoppingu nepravdivě prohlašovala, že výrobky se vsazeným kočičím okem a šperky z kolekce Měsíční kámen mohou odstranit rozličné zdravotní i duševní potíže. V jednom z výroků moderátorka použila formulaci „tak pokud tedy chcete se oprostit od bolesti hlavy, kloubů a zad, tak byste mohly, dámy, nosit třeba tyto nádherné náušničky a samozřejmě společně i s krásným medailónkem, jelikož kočičí oko tedy samozřejmě napomáhá od bolesti kloubů, zad a hlavy“, čímž implikovala, že šperky mohou uvedené potíže odstranit, resp. vyléčit. 

Druhá pokuta byla za obdobný prohřešek, tentokrát ale zdravotní účinky moderátorka přisuzovala kolekci Svatá Margareta. Výslovně říkala, že “díky tomuto prstenu se můžete opravdu uzdravit”.

O zrušení pokut informovala vysílací rada v tiskové zprávě ze svého aktuálního zasedání. Odůvodnění rozsudku nepřiblížila, zatím se neobjevilo ani v databázi soudních rozhodnutí. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se však rozhodla ve sporu nepokračovat a stáhla kasační stížnost, kterou původně tento rozsudek chtěla napadnout.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).