Hlavní navigace

Studenti a média: sociální sítě u nich vedou, krize zlepšila pozici České televize

19. 1. 2021

Sdílet

Sociální sítě - Facebook - Instagram - Twitter - TikTok - moblin Autor: Depositphotos

U studentů středních škol posílil informační význam sociálních sítí. Polovina studentů (51 %) deklarovala, že jde o nejčastější zdroj aktuálních společenských a politických témat, která je zajímají. Vyplývá to z dlouhodobého průzkumu Jeden svět na školách, který pro Člověka v tísni připravuje agentura Focus.

Pro 81 % studentů jsou sociální sítě jeden z hlavních zdrojů. Naopak poklesla konzumace online zpravodajství (-11 %), a především obecně televize (-17 %), kterou aktuálně označuje za hlavní zdroj informací cca polovina respondentů. Jde o obecný trend v dané věkové skupině, pro kterou je televize jako médium méně zajímavá než sociální sítě. Neplatí to ale plošně pro všechny stanice a pořady. Například konzumace a důvěryhodnost zpravodajství a publicistiky ČT stoupla. Rádio nebo noviny a časopisy mají u středoškoláků jen okrajový dopad.

Nejvíce rostla od měření v roce 2017 konzumace informací z postů politických stran či tematických skupin, a to na aktuálních 74 % (+15 %). Sílila i konzumace sdílených postů neznámých lidí (z 58 % na 68 %). Za pozornost stojí skutečnost, že důvěryhodnost tohoto typu zdroje stoupla z 10 % v roce 2017 na aktuálních 16 %. Častějšími konzumenty obou těchto zdrojů jsou dívky. Naopak méně přijímají informace od neznámých osob studenti učilišť.

Studenti nejčastěji sledují zpravodajství a publicistiku na hlavních zpravodajských online serverech (77 % často či občas). Dále ve veřejnoprávní České televizi (67 %) a privátních TV (57 %). Pořadí odpovídá poslednímu měření. Polepšila si ČT o 9 %, což ovlivnila pravděpodobně epidemická karanténa, která zvýšila televizní sledovanost obecně. Mnohem výrazněji ale stoupla sledovanost blogů různých autorů, které sleduje 46 % studentů; ve srovnání s měřením v roce 2017 jde o 22% nárůst. Seriózní deníky sleduje alespoň občas 42 % studentů a vidíme zde mírný pokles čtenosti.

Od roku 2017 vzrostla důvěra v informace ze soukromých TV stanic, stále ovšem převažuje podíl těch, kteří jejich informacím nedůvěřují. Důvěra různým typům médií se liší zejména s ohledem na typ školy studenta. Studenti gymnázií častěji důvěřují České televizi, hlavním zpravodajským serverům, seriózním deníkům a veřejnoprávnímu rozhlasu. Důvěra v informace komerčních televizních stanic je vyšší u studentů středních odborných škol. Studenti učilišť a z rodin s nízkou životní úrovní důvěřují mediím obecně méně.

Dívky častěji než chlapci sledují zpravodajství komerčních stanic, podobně jako studenti učilišť, studenti z malých obcí (do 5 tisíc obyvatel) a z Moravy, kteří navíc dávají přednost soukromým rozhlasovým stanicím. Starší studenti (18–20) častěji sledují zpravodajství na hlavních zpravodajských serverech či v seriózních denících. Podobně tomu je u gymnazistů, kteří navíc častěji sledují také veřejnoprávní TV a rozhlas. Studenti s nízkou životní úrovní častěji uvádí sledování zpravodajství privátních rozhlasových stanic, alternativních webů a veřejnoprávního rozhlasu.

Kompletní výsledky průzkumu jsou k dispozici ve formátu PDF, v galerii níže nabízíme část věnovanou médiím.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 1. 2021 10:54

    wm6x

    To je mi ale článek. Studentem jsem ale nechapu kdo může v té džungli zvané Facebook hledat zprávy. Ten je dobrý tak jako nástupce SMS nebo pro zájmové skupiny, ale ne jako zpravodajské médium, ještě tak možná Twitter ale Facebook určitě ne. Naopak pozice lineární televize se zdá být neotřesitelná, jde to vidět především u distributorů, kteří prozatím staví online platformy na vedlejší kolej

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).