Tchaj-wan bude v ČR vyrábět HDMI, USB a další datové kabely. CTi Cable investuje 120 milionů

30. 1. 2025

Sdílet

Joseph Wu, ministr zahraničí Tchaj-wanu Autor: Jan Sedlák

Tchajwanská společnost CTi Cable (celým názvem Ching Tai Electric Wire & Cable) se chystá na investici v České republice, která by měla dosáhnout výše 120 milionů korun.

CTi Cable vyrábí kabely pro rychlé přenosy dat, jde například o DisplayPort, HDMI, USB nebo ethernet a další spoje. Podnik funguje už od roku 1963, původně produkoval ocelové dráty a později se transformoval.

Tchajwanská společnost v Česku rozjede automatizovanou výrobu a zaměstná 50 lidí. Výrobní závod vznikne v Klecanech v průmyslovém parku P3 Logistic Park Prague D8.

Tchwajnci vytvořili české “eseróčko” CTi Europe a skrze Česko chtějí posílit v Evropě. Mluví o plánu stát se klíčovým hráčem na kontinentu.

Komponenty vyráběné v Česku mají být určeny pro umělou inteligenci, autonomní vozidla, letectví, průmyslovou automatizaci nebo medicínu.

“Česko se nachází v srdci Evropy, což poskytuje strategickou výhodu pro distribuci výrobků po celém kontinentu. Navíc Česko disponuje dlouhou tradicí a uznávanými dovednostmi v oblasti výroby a inovací, zejména v technologicky náročných odvětvích. Tato kombinace nám umožňuje využít místní know-how a výrobní infrastrukturu k poskytování vysoce kvalitních služeb a produktů zákazníkům po celé Evropě,” uvedl Sunny Lin, viceprezident CTi Cable.

Tchajwanci celý projekt od začátku připravují se státní agenturou CzechInvest, která se na podobné investice zaměřuje. Zapojilo se i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Je možné, že se u nás objeví také další tchajwanské projekty, a to i díky politickému sbližování z posledních let. Tchaj-wan například oznámil záměr udělat z Česka základnu pro dodávky čipové továrny TSMC v Drážďanech, nic konkrétního ale zatím nebylo oznámeno a uvidíme, kolik toho nakonec bude.

Tchaj-wan také v Česku začal platit první čipová centra. Na to se nabalují první tchajwanské polovodičové firmy.

Asijská země u nás má i historické investice. Foxconn v Pardubicích a Kutné Hoře sestavuje osobní počítače, respektive servery a superpočítače. Firma Wistron vyčleněná z Aceru zase v Brně vyrábí servery a serverové skříně mimo jiné pro Fujitsu. Pegatron se v Ostravě specializuje na servis elektroniky.

České čipy v roce 2024: ČR vytvoří evropský procesor, desítky miliard do výroby v Rožnově, čínský špion v Praze Přečtěte si také:

České čipy v roce 2024: ČR vytvoří evropský procesor, desítky miliard do výroby v Rožnově, čínský špion v Praze

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).