Hlavní navigace

Tropic Square: Bezpečný český čip od SatoshiLabs získal investici sto milionů

22. 3. 2021

Sdílet

Evžen Englberth, Jan Pleskač, Tropic Square Autor: Tropic Square

Česká společnost Tropic Square, kterou založila a majoritně ovládá firma SatoshiLabs stojící za hardwarovými peněženkami Trezor, získala kapitál na další rozvoj. Čtyři miliony eur, tedy více než sto milionů korun, vložila švýcarská investiční společnost Auzera. Obdržela za to 20procentní podíl. Zbytek startupu ovládají SatoshiLabs (60 procent), Evžen Englberth (15 procent) a Jan Pleskač (pět procent).

Tropic Square připravuje takzvaný secure element (SE) čip, jenž bude k dispozici jako open source. To mimo jiné umožní jeho auditovatelnost. Pracovně je označován jako TASSIC (The Transparent Authenticated Secure Storage Integrated Circuit) a na trh se má dostat během příštího roku. Využívat jej bude například již zmiňovaný Trezor.

O Tropic Square a SE jsme již na Lupě informovali: Secure Element (SE) je mikroprocesorový čip, který dokáže ukládat citlivá data a spouštět zabezpečené aplikace. Čip funguje tak, že chrání co je uvnitř SE (aplikace či data) před útoky malwaru na hostitelské systémy (například operační systém zařízení). Využívají se – místo relativně nebezpečného uživatelského jména a hesla – například pro ověřování, k digitálním podpisům, mobilním platbám, nebo třeba správě životního cyklu.

TASSIC nemá být využitelný pouze u kryptoměn. Je navržen tak, aby šel připojit k běžným mikroprocesorům či FPGA obvodům pomocí standardních sériových protokolů.

“Tropic Square pracuje na řešení, které přinese na trh bezpečnostní algoritmy v auditovatelné implementaci, čili řešení, které bude kontrolovatelné a díky open source systému k němu bude mít přístup odborná komunita. U TASSIC čipu bude možné ověřit, že je vyroben přesně podle návrhu, a tedy že v dodavatelském řetězci nedošlo k modifikaci nebo přidání implantátu (obecně označováno za supply chain attack). Čip díky zaměření na řešení nejzákladnějších potřeb digitální bezpečnosti najde uplatnění zejména tam, kde je kladen důraz na skutečnou bezpečnost, unikátní identitu zařízení, kryptograficky silné zabezpečení komunikace a ověření pravosti. Tedy například v oblasti IoT, Průmyslu 4.0 i ve speciálních aplikacích vyžadujících transparentnost a skutečnou znalost implementace čipu,” uvádí zainvestovaná společnost.

Hlavními osobami v týmu Tropic Square jsou Englberth (CEO a spoluzakladatel), Pleskač (CTO), Marek Palatinus a Pavol Rusňák (spoluzakladatelé a poradci).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).