Hlavní navigace

V Třebíči začala sériová výroba českého plicního ventilátoru CoroVent

27. 4. 2020

Sdílet

CoroVent - prototyp - výroba

Plicní ventilátor CoroVent obdržel ve zrychleném řízení minulý týden poslední chybějící certifikáty a dnes tak mohla být zahájená jeho sériová výroba. Ta začala probíhat v sídle společnosti Dawell v Třebíči.

První prototyp přístroje byl začátkem dubna testován v sídle Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně, po úspěšné sérii testů včetně dlouhodobého zátěžového testu na umělých plicích zamířil po odladění menších detailů na finální certifikaci. O Velikonocích podstoupil CoroVent poslední zkoušky v Elektrotechnickém zkušebním ústavu v Praze a koncem minulého týdne certifikaci obdržel.

„Po pěti týdnech začínáme se sériovou výrobou přístroje, který na začátku března vůbec neexistoval. To, co dokázali vědci na ČVUT kolem pana profesora Karla Roubíka a parta lidí z iniciativy COVID19CZ, je opravdu výjimečné. Bavíme se tu o desítkách lidí pracujících 16–20 hodin denně po dobu několika týdnů. O lidech, kteří byli ochotni opustit zaměstnání jen proto, aby mohli být součástí tohoto projektu a přispět svou prací a svým know-how ke vzniku CoroVentu,“ komentuje krátký čas od zahájení prací na prototypu ke spuštění sériové výroby majitel skupiny MICo Group, Jiří Denner, která firmu Dawell vlastní.

„V minulém týdnu jsme dokončili poslední přípravné práce a dnes oficiálně zahájili sériovou výrobu. Celý tým je teď připraven v co nejkratším možném čase vyrobit až 500 kusů přístrojů, na které máme k dispozici všechny potřebné díly. Dalších 1500 ventilátorů bychom rádi vyrobili do konce května,“ dodává.

Plicní ventilátor CoroVent je specializovaný plicní ventilátor, který primárně slouží k záchraně lidí s onemocněním covid-19. Při jeho vývoji se řešila mimo jiné jeho snadná intuitivní obsluha, neboť u současných zdravotnických ventilátorů se spekuluje, že vedle použití nevhodného typu ventilace (například ventilace založená na principu ambuwaku) právě nedostatečné zaškolení a neodborné používání významně zvyšují statistiky úmrtí ventilovaných pacientů s onemocněním Covid-19. Zaškolení personálu v případě CoroVentu by nemělo zabrat déle, jak 30 minut.

„V první fázi bude na výrobě CoroVentu pracovat každý den 20 zaměstnanců a dalších cca 20 lidí bude mít na starosti zásobování, administrativu, logistiku a další procesy. V tomto režimu dokážeme každý den sestavit 100–150 přístrojů. Nicméně již dnes máme zajištěné personální kapacity, abychom výrobu mohli rozšířit na více než 1500 ventilátorů týdně,“ dodává ředitel firmy Dawell Michal Kuneš.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).