Hlavní navigace

Varovné sirény v Dallasu spustily uprostřed noci. Podle města je spustili hackeři

David Slížek

Celkem 156 sirén, které v americkém Dallasu obvykle varují před tornády a dalšími hrozbami, se v pátek před půlnocí nečekaně rozeznělo (celkem patnáctkrát) a vyděsilo obyvatele planým poplachem, informuje agentura Reuters a další americká média. 

Podle vyjádření radnice varovný systém napadli hackeři, kteří se do něj nabourali zvenčí. Umlčet sirény zabralo městským technikům přes hodinu a půl. „Pokaždé, když jsme si mysleli, že už jsme je vypnuli, znovu se spustily, protože ten, kdo náš systém hackl, v tom nadále pokračoval,“ řekla New York Times mluvčí města Sana Syed. Technici nakonec museli ručně vypnout celý systém.

Útočníci podle mluvčí sirény ovládli zřejmě prostřednictvím ovládacího systému, který zahrnuje i dálkový přístup. Starosta Dallasu Mike Rawlings po incidentu prohlásil, že jde o další důkaz toho, že je potřeba městský varovný systém a další infrastrukturu lépe chránit, i když to bude znamenat velké výdaje.

Na serveru Gizomodo útok (pokud se skutečně stal a sirény nespustily z nějakých jiných příčin) s mírnou nadsázkou označují za krásný příklad white-hat hackingu – a pokud povede k vylepšení městského systému, dokonce za velmi efektivní: „Existuje lepší způsob, jak upozornit na zranitelnost, než k tomu použít samotný městský, neuvěřitelně hlasitý, varovný systém?“

Našli jste v článku chybu?