Hlavní navigace

Varovné sirény v Dallasu spustily uprostřed noci. Podle města je spustili hackeři

10. 4. 2017

Sdílet

Celkem 156 sirén, které v americkém Dallasu obvykle varují před tornády a dalšími hrozbami, se v pátek před půlnocí nečekaně rozeznělo (celkem patnáctkrát) a vyděsilo obyvatele planým poplachem, informuje agentura Reuters a další americká média. 

Podle vyjádření radnice varovný systém napadli hackeři, kteří se do něj nabourali zvenčí. Umlčet sirény zabralo městským technikům přes hodinu a půl. „Pokaždé, když jsme si mysleli, že už jsme je vypnuli, znovu se spustily, protože ten, kdo náš systém hackl, v tom nadále pokračoval,“ řekla New York Times mluvčí města Sana Syed. Technici nakonec museli ručně vypnout celý systém.

Útočníci podle mluvčí sirény ovládli zřejmě prostřednictvím ovládacího systému, který zahrnuje i dálkový přístup. Starosta Dallasu Mike Rawlings po incidentu prohlásil, že jde o další důkaz toho, že je potřeba městský varovný systém a další infrastrukturu lépe chránit, i když to bude znamenat velké výdaje.

Na serveru Gizomodo útok (pokud se skutečně stal a sirény nespustily z nějakých jiných příčin) s mírnou nadsázkou označují za krásný příklad white-hat hackingu – a pokud povede k vylepšení městského systému, dokonce za velmi efektivní: „Existuje lepší způsob, jak upozornit na zranitelnost, než k tomu použít samotný městský, neuvěřitelně hlasitý, varovný systém?“

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 4. 2017 10:06

    fd (neregistrovaný)

    Byvaly casy, kdy v kazde vesnici bylo cidlo, ktere rozsvecelo mistni osvetleni ulic. To cidlo samozrejme reagovalo i na setmeni pri bourkach, ale predevsim pres nej staciho neco hodit, a svitilo ve dne. Coz se samozrejme pomerne casto delo. Pro mistni "vyrostky" to byla pomerne oblibena zabava.

    Vyresilo se to tim, ze misto cidla se nainstalovaly hodiny, ktere maji nastaveno sepnuti v zadany cas, dnes bezne s celorocnim cyklem.

    Videl jsem par videi, jak se pro zabavu zveda a spousti most. Zabezpeceni zkratka nula. Stejne tak se daly (tusim v Praze ale i jinde) prepinat semafory. Nebo se da zmenit hlaska na svetelne tabuli - napriklad na dalnici. To vse je defakto legrace, skody veskere zadne ... jenze to ukazuje na cim dal zasadnejsi problem - zabezpeceni te komunikace neresi ani dodavatel, ani provozovatel.

    Zkuste si predstavit, ze mate kardiostimulator, ktery muze (pochopitelne pro vase pohodli) lekar nastavovat na dalku. A krome nej jeste asi tak dalsich par desitek milionu lidi kteri to bez potizi zvladnou take.

  • 10. 4. 2017 14:19

    Unknown (neregistrovaný)

    "s mírnou nadsázkou označují za krásný příklad white-hat hackingu – a pokud povede k vylepšení městského systému, dokonce za velmi efektivní: „Existuje lepší způsob, jak upozornit na zranitelnost, než k tomu použít samotný městský, neuvěřitelně hlasitý, varovný systém?“"

    Spise bych se priklanel k nepripojovani podobnych systemu do site, dusledky podobnych "testu" mohou byt dost nakladne [Starosta Dallasu Mike Rawlings po incidentu prohlásil, že jde o další důkaz toho, že je potřeba městský varovný systém a další infrastrukturu lépe chránit, i když to bude znamenat velké výdaje]

  • 10. 4. 2017 23:58

    sirena online 2.0 (neregistrovaný)

    supr vec

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).