Hlavní navigace

Vláda schválila novou národní strategii kybernetické bezpečnosti od NÚKIBu

Sdílet

Jan Sedlák 30. 11. 2020

Vláda toto pondělí schválila Národní strategii kybernetické bezpečnosti pro roky 2020 až 2025 (PDF), kterou vytvořil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Strategie obecně definuje principy kyberbezpečnosti v Česku, strategické směřování a základní vize. Dokument navazuje na jeho předchozí verzi platící pro období 2015 až 2020 (PDF).

Implementace nové strategie kybernetické bezpečnosti se má nasazovat v konkrétních krocí skrze takzvaný akční plán. NÚKIB na vše bude dohlížet a hodnotit ve zprávě o stavu kybernetické bezpečnosti. Kyberúřad má akční plán předložit vládě do 30. června roku 2021. Předchozí verze akčního plánu je k dispozici zde (PDF).

Strategické cíle jsou v dokumentu rozděleny na tři sekce – sebevědomě v kyberprostoru (celonárodní přístup, sdílení informací, posílení zabezpečení infrastruktury a podobně), silná a spolehlivá spojenectví (prosazování zájmů ČR v zahraničí, mezinárodní spolupráce a spol.) a odolná společnost 4.0 (bezpečný e-government, vzdělávání nebo vytváření expertní základny).

Česká republika měla svojí strategii kyberbezpečnosti vydanou poprvé v roce 2012. Tehdy byla nastavena na tři roky. Aktuální dokument už je tak třetí svého druhu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.