Hlavní navigace

Vláda schválila novou národní strategii kybernetické bezpečnosti od NÚKIBu

30. 11. 2020

Sdílet

Národní strategie kybernetické bezpečnosti Autor: NÚKIB

Vláda toto pondělí schválila Národní strategii kybernetické bezpečnosti pro roky 2020 až 2025 (PDF), kterou vytvořil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Strategie obecně definuje principy kyberbezpečnosti v Česku, strategické směřování a základní vize. Dokument navazuje na jeho předchozí verzi platící pro období 2015 až 2020 (PDF).

Implementace nové strategie kybernetické bezpečnosti se má nasazovat v konkrétních krocí skrze takzvaný akční plán. NÚKIB na vše bude dohlížet a hodnotit ve zprávě o stavu kybernetické bezpečnosti. Kyberúřad má akční plán předložit vládě do 30. června roku 2021. Předchozí verze akčního plánu je k dispozici zde (PDF).

Strategické cíle jsou v dokumentu rozděleny na tři sekce – sebevědomě v kyberprostoru (celonárodní přístup, sdílení informací, posílení zabezpečení infrastruktury a podobně), silná a spolehlivá spojenectví (prosazování zájmů ČR v zahraničí, mezinárodní spolupráce a spol.) a odolná společnost 4.0 (bezpečný e-government, vzdělávání nebo vytváření expertní základny).

Česká republika měla svojí strategii kyberbezpečnosti vydanou poprvé v roce 2012. Tehdy byla nastavena na tři roky. Aktuální dokument už je tak třetí svého druhu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).